Abadan Nedir? Yavuz ABADAN Kimdir?

Abadan Nedir? Yavuz ABADAN Kimdir? Abadan sıfat. Eski. Türkçede yardımcı fiillerle kullanılır: âbâdan etmek, âbâdan olmak. Mamur, bayındır: Devletinde oldu âbâdan nice cây-i hârâb (Nedim). Bu sanatkâra o zamanki hükümet Rumelihisarı’nı, kalelerini tekrar âbâdan etmek işini teklif etti (Yahya Kemal).

ABADAN (farsça âbâdan), İran’da şehir (6. eyalet). Basra körfezinde Şattülarap ırmağının adalarından biri üzerindedir. 226 000 nüfuslu, Anglo-iranian Oil Company, Abadan şehrinde dünyanın en büyük petrol rafinerilerinden birini kurmuştur. 150 km. uzaklıkta bulunan Agacari, Gatch Saran, Haft Kal, Lali ve Mescid-i Süleyman havzaları petrol boru hatları vasıtasıyle bu rafineriyi besler. Abadan limanı derin sularda kurulan beş rıhtım ile teçhiz edilmiş olan, İran’ın en işlek limanıdır. Vaktiyle Osmanlı imparatorluğu ile İran arasında anlaşmazlık konusu olan ada. Erzurum antlaşmasıyle İran’a bırakıldı. (1847)

ABADAN (Yavuz)(kimdir, biyografi), Türk hukukçusu (Eskişehir 1905 – Ankara 1967). İstanbul Hukuk fakültesini bitirdi (1929); Heidelberg üniversitesinde hukuk doktorası yaptı. İstanbul Hukuk fakültesinde profesör oldu (1942). Eskişehir’den milletvekili seçildi (1943-1946). Ankara Hukuk fakültesi ve Siyasal Bilgiler fakültesi öğretim üyesi (1947), Siyasal Bilgiler fakültesi dekanı oldu (1952- 1954). Eserleri: Hukuk Başlangıcı ve Tarihi (1942); Amme Hukuku ve Devlet Nazariyeleri (1952); Hukuk Felsefesi (1954).

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.