Abaka Han Kimdir?

Abaka Han Kimdir? ABAKA HAN, Cengiz Hanın torunu Hulâgu Hanın oğlu (Moğolistan 1234-1282). Babası Hulâgu Han ile birlikte Bağdat’ın zaptına katıldı. Hulâgu Hanın ölümü üzerine (1265) ilhanlı tahtına geçti. Aynı yılda Bizans imparatoru Mihail VII Palaiologos’un kızı Maria ile evlendi.

Abaka Han döneminde Memluk Moğol mücadelesi sürdü. Bu mücadele daha önce Hulâgu Han zamanında başlamıştı. Aynı zamanda Deşt-i Kıpçak’da İslâmlık yayılmış, bir kısım hükümdarlar islamı seçmişlerdi. Böylece Moğol ilhanlı devleti iki taraftan müslümanlar ile savaşmak durumunda kaldı. 1266’da Deşl-i Kıpçak orduları Kür nehri civarına kadar geldiler. Abaka Han. Memlûk Deşt-i Kıpçak ittifakına karşı, diplomatik faaliyete geçti; birçok ilhanlı elçisi Batı hıristiyan ülkelerine yollandı.

Zamanın papalarına ve diğer Avrupa hükümdarlarına dostluk teklifinde götürdüler. Bu çabalara rağmen Memlûklara yenildiler. Abaka Han, yalnız Memlûklu ve Deşt-i Kıpçaklılar ile değil, Çağatay hükümdarı Barak Han ile de savaştı ve onu 1270’de Herat yakınlarında yendi. Döneminde önemli olaylar olmamış, vergiler azaltılarak halk memnun edilmişti. İslâmlığın yayılmasını önlemek için, Cengiz Yasasını en şiddetle uygulayan moğol hükümdarı odur. Abaka Han. bütün moğol hanları gibi içkiye düşkünlüğü yüzünden öldü.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.