Abdurrahman Bin Muaviye Kimdir?

Abdurrahman Bin Muaviye Kimdir? [?, 731-Kurtuba 788], Endülüs Emevi devletinin kurucusu (756-788). Abbasi ihtilalinden sonra Emevilere karsı girişilen katliamdan kurtularak Kuzey Afrika’ya geldi ve orada bir süre kaldı. Soyuna uygun bir mevki elde etme fırsatı çıkmayınca, gözlerini hilafet merkeziyle bir bağlılığı olmayan Ispanya’ya çevirdi. Emevi hanedanına sadık olanlarla 755 yılı eylül ayında İspanya’ya ayak bastı. Kurtuba valisiyle giriştiği savaşı kazandı. şehre girdi (756) ve emir olarak tanındı.

Abdurrahman, dağınık ve birbirleriyle mücadele halinde olan Müslüman kuvvetlerini birleştirmeye ve Hristiyanlara karsı yaptığı harplerle nüfuz sahasını genişletmeye başladı, önce Güney Arapları ve Berberilerle mücadele zorunda kaldı. Yemenli arapların teşvikiyle Abdurrahman’a karşı harekete geçen Frank İmparatoru Charlemagne daha seferin başlangıcında memleketindeki Saksonyalıların isyanı üzerine seferden geri döndü. Bu dönüş sırasında artçı kuvvetleri Abdurrahman tarafından iyice hırpalandı ve 780 yılında Zaraeoza. Abdurrahman’ın eline geçti. Abdurrahman kuvvetli ve adil bir idare, güvenilir iç ve dış siyaset ve çoğunluğu Berberilerden meydana gelen devamlı bir ordu sayesinde, Hristiyanlara karşı başarılı mücadelelere girişti.

Abbasi halifesi Mansur ona Kureyş şahini adını verdi. Kurtuba’daki büyük cami onun eseridir. Otuz iki yıllık saltanattan sonra bu şehirde öldü.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.