Aile ilişkilerinde sevgi ve saygı egemen olmazsa ne gibi sorunlar yaşanabilir?

Aile ilişkilerinde sevgi ve saygı egemen olmazsa ne gibi sorunlar yaşanabilir? Sınıfça değerlendiriniz. Aile içinde hoşgörü, sevgi ve saydı olmadığında, aile içi ilişkiler çok zarar görür. Aile bireyleri birbirleri ile iyi geçinemez, sürekli hır gür olur.

Böyle problemli ailelerde yetişen çocuklar da şiddet yanlısı, problemli olabilmektedir ki, böyle bir durumun çok yaygınlığı toplumları da fazlasıyla olumsuz etkileyebilmektedir. Böyle toplumlarda hoş görü ve toplumsal varış ortadan kaybolmaktadır.

Aile, toplumun temel taşıdır. Bu nedenle aile bağları güçlü olmalıdır. Hz. Muhammed, aileye önem vermiş ve bu hususta bizlere örnek olmuştur.

Çocuklar ilk eğitimlerini ailede alırlar. Aile ortamının huzuru için herkesin sorumluluğunu yerine getirmesi gerekir. Sevgi, saygı, dayanışma ve fedakarlık gibi güzel davranışlar aile ortamında öğrenilir. Sevgili Peygamberimiz de bir baba ve eş olarak ailesinin mutluluğu için çaba sarf etmiştir. Söz ve davranışlarıyla hem aile bireylerine hem de diğer Müslümanlara örnek olmuştur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.