Hz. Muhammed’in (s.a.v.) çocuklara olan sevgisi bize nasıl örnek olabilir?

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) çocuklara olan sevgisi bize nasıl örnek olabilir? Sınıfça değerlendiriniz. Hz. Muhammed’in aile içindeki davranışları saygı ve sevgiye dayalıydı. Hoşgörü, merhamet ve adalet peygamber ailesinin en önemli özellikleridir. Hz. Muhammed’in yanında uzun süre kalan Enes şöyle söylemektedir: “Ben Resulullah kadar çoluk çocuğuna merhamet ve şefkatle davranan hiçbir kimse görmedim.”

Çocuklar ilk eğitimlerini ailede alırlar. Aile ortamının huzuru için herkesin sorumluluğunu yerine getirmesi gerekir. Sevgi, saygı, dayanışma ve fedakarlık gibi güzel davranışlar aile ortamında öğrenilir. Sevgili Peygamberimiz de bir baba ve eş olarak ailesinin mutluluğu için çaba sarf etmiştir. Söz ve davranışlarıyla hem aile bireylerine hem de diğer Müslümanlara örnek olmuştur.

Hz. Muhammed’in ailesi mutlu ve huzurlu bir aileydi. İnsanları kırmaktan ve azarlamaktan sakınan Sevgili Peygamberimiz, aile bireylerini ayrım yapmadan sevmiş ve onlara güler yüzlü davranmıştır.

Hz. Muhammed çocukları arasında adaleti gözetirdi. Çocuklarına ve eşine sevgi gösterirdi. Gönül kırıcı söz ve davranışlardan sakınırdı. Eşi Hz. Hatice’ye olan sevgi ve saygısını her zaman dile getirmiştir. Hz. Hatice vefat ettikten sonra bile onun desteğini, dostluğunu ve fedakarlığını sürekli hatırlamıştır. Kızı Fatıma’yı ne zaman görse onun için ayağa kalkar ve onu, alnından öperdi. Çocuklarını ve torunlarını kucağına alır, bağrına basar ve zaman zaman onların oyunlarına katılırdı. Sevgili Peygamberimiz bir gün torunları Hz. Hasan’ı bir dizine, Hz. Hüseyin’i de diğer dizine almış ve “Allah’ım! Ben bunları seviyorum. Onları sen de sev.” buyurmuştu.

Peygamberimiz namaz kılarken secdeye vardığında bazen torunları Hasan ve Hüseyin gelip sırƨna binince o secdesini uzaƨrdı. Bunu görenler, “Ya Resulallah! Secdeyi uzatmış olmadınız mı?” dediklerinde Peygamber Efendimiz “Onlar sırƨma binince acele etmekten çekindim.” şeklinde cevap vermiştir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.