Aslı babasına açık renkli bir çadır almasının daha uygun olacağını söylüyor.

Aslı’nın babası yaz tatilinde kullanmak üzere bir kamp çadırı satın almak istiyor. Fakat alacağı çadırın hangi renkte olması gerektiğine bir türlü karar veremiyor. Aslı babasına açık renkli bir çadır almasının daha uygun olacağını söylüyor. Sizce Aslı haklı mıdır? Neden?

Aslı’nın babası aldığı çadırı yaz aylarında kullanacaklar. Yaz aylarında güneşlenme çok olmakta ve hava sıcaklıkları çok yükselmektedir. Kullanılan çadırın açık renkli olması, içerisinin çok sıcak olmaması açısından son derece uygundur. Çünkü açık renkler koyu renklere göre gelen güneş ışığını daha çok yansıtır. Daha az soğururlar.

Koyu renkler güneş ışığını soğurarak, ısı enerjisini kendi bünyelerinde tutar, çadır örneğinde bu durum, çadır koyu renkli olduğu takdirde çadırın içinin çok daha fazla sıcak olacaktır ki, yaz aylarında ısı ve sıcaklık aramayız, daha çok serinlik ararız. Açık renkli çadırlar tercih ederiz ki, çadır güneş ışınlarını yansıtsın ve soğurma yapmasın.

7. Sınıf fen ve teknoloji ders kitabı Milli Eğitim Yayınları 201. sayfa kendimiz değerlendirelim soruları 1. sorunun cevabına yardımcı olmak için hazırlanmıştır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.