Güneş ışığı maddelerde olumlu ve olumsuz değişimlere sebep olabilir

Güneş ışığı maddelerde olumlu ve olumsuz değişimlere sebep olabilir. Bunlara ikişer örnek veriniz. Güneş dünyanın enerji kaynağı, yaşam ve canlılığın sürdürülebilmesi için güneşe mutlak ihtiyaç vardır.

Güneş ışığının maddelerde sebep olduğu olumsuz sonuçlar, bazı besin maddeleri güneş kaldığı zaman çok kolay ve kısa zamanda bozulabilmekte, özellikle koyu renkli giysilerin güneş ışığında kaldığında renklerinin solmasına sebep olmaktadır. Bu örnekler çoğaltılabileceği gibi 2 basit örnek bunlardır.

Güneş ışığının maddelerde sebep olduğu olumlu sonuçlar, Bitkiler güneş ışığı olmadan büyüyemez, mutlaka güneş ışığına ihtiyaç duyarlar. Güneş ışığından aldıkları enerji ile fotosentez yapıp besinlerini kullanabilirler. Bitkiler yaz aylarında büyümesinin sebebi budur. Çevremizde bu durumu kolayca görebiliriz. Güneş ışığının diğer olumlu sonucu da, güneşi ısı kaynağı olarak kullanıyor olmamızdır. Kış aylarında çektiğimiz zorluklar karşısında, bu olumlu sonucu daha net anlamaktayız.

7. Sınıf fen ve teknoloji dersi Koza Yayınları 174. sayfa düşün bul soruları 2. soru cevabına yardımcı olması amacı ile hazırlanmıştır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.