7. sınıf fen ve teknoloji deniz suyundan içme suyu elde etme

Biz de hem bu bilgiden hem de ışığı soğuran maddelerin ısınmasından faydalanarak deniz veya gölet suyundan içme suyu elde edeceğimiz bir düzenek hazırlayalım. Düzeneğimizi hazırlarken aşağıda verilen adımları takip edelim.

1. adım

Işığı soğuran maddelerin ısınmasından faydalanarak deniz, göl veya gölet suyundan içme suyu elde etmek için nasıl bir düzenek hazırlayabilirim?

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi, saydam ve koyu renkli cisimlerden faydalanacağız. Gün ışığının geçmesi için naylon veya cam gibi maddeler ile tesise çatı yaparak, burada hem güneş ışığının geçmesini hem de buharlaşmanın burada olmasını sağlayacağız. Camın öncesinde soğutucu bir düzenek te kurulabilir. Koyu renkli cisimi suyun altına koyacağız. Böylece daha fazla soğurma yaparak, daha fazla deniz suyu buharlaşması sağlayacağız.

2. adım

Üç ya da beşer kişilik gruplar oluşturalım. Grup arkadaşlarımızla nerede çalışacağımıza karar verelim. Güvenlik önlemlerini alarak çevreyi rahatsız etmeden çalışalım.

3. adım

Işığı hangi özelliğe sahip maddeler daha iyi soğurur? Bunun kararını vermek için ders notlarımıza bakalım. Farklı kaynaklardan konuyla ilgili bilgiler toplayalım.

Koyu renkli maddeler daha iyi soğurur.

Gerekli olabilecek araç ve gereçleri belirlemek için kâğıt üzerinde bir tasarım çizelim.

Yapacağımız tasarıma uygun özellik ve büyüklükte malzemeler temin edelim. Örneğin suyu içine koyacağımız siyah yayvan kap, bu kabın üstüne yerleştirildiğinde yoğuşmayı sağlayacak iki cam levha, toplama kabı olarak kullanılacak iki kâse ve yapıştırıcı.

4. adım 

Tasarımı göz önüne alarak su arıtma düzeneğimizi yapmaya başlayalım. Düzenek tamamlandığında bir ön uygulama yapalım. Sonuçları değerlendirelim.

5. adım

Çalışmamızda hangi bilgilerden faydalandığımızı, varsa karşılaştığımız sorunları, düzeneğimizin güçlü ve zayıf
yönlerini rapor hâline getirerek arkadaşlarımızla paylaşalım.

deniz suyundan temiz su elde etme

 

Talep olması durumunda konu ile ilgili daha fazla açıklama yapılabilir. Lütfen yorumlardan ya da sorsordan sorularınızı sorun.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.