Bahar aylarında çevrenizdeki kiraz kayısı ve erik ağacı gibi ağaçlarda ne gibi değişikliler oluyor?

Bahar aylarında çevrenizdeki kiraz, kayısı ve erik ağacı gibi ağaçlarda ne gibi değişikliler oluyor? Dalların uzaması, yeni yaprakların çıkması, tomurcukların oluşması, çiçek ve meyvenin oluşum süreçlerini gözlemleyelim. Fotoğraflarını çekelim ya da resimlerini çizelim. Arkadaşlarımızla paylaşalım.

Bölgeden bölgeye değişmekle, batıdan doğuya gidildikçe zamanı farklılaşmakla birlikte, ülkemizde genelde, şubat sonundan itibaren erik ağaçları çiçek açmaya başlarlar.

Eriklerde ilk önce çiçek tomurcukları oluşur. Sonra bu tomurcuklar çiçek açar. Erik ağaçları bu çiçeklenme döneminde aynı zamanda yaprak da çıkartmaya başlarlar. 2-3 hafta sonra eriklerde bu çiçeklerin yerini küçük küçük erikler alır. Nohut tanesinden daha küçük olan eriklerin çekirdeği daha sertleşmemiş olmaktadır. Erikler çiçek açtıktan yaklaşık 1-1,5 ay sonra yeşil erikler yenebilcek duruma gelirler.

meyve dolu erik dalları erik ağacı eriklerin tomurcuklanması eriklerin olgunlaşması eriklerin çiçek açması erik meyvelerinin oluşumu

Erik ağaçlarında bu meyveler gelişirken, ağaçlarda sürgünler de uzamaktadır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.