Bir bardağa soğuk su konduğunda su hizasına kadar olan kısım buğulanır. Neden?

Bir bardağa soğuk su konduğunda su hizasına kadar olan kısım buğulanır. Neden?

buharlaşma

Bütün sıcaklıklara buharlaşma gerçekleşmektedir. Bir maddenin ısı alarak sıvı hâlden gaz hâline geçmesine buharlaşma denir.

Soğuk suda çevre ve bardaktan ısı alarak buharlaşma olmaktadır. Koyduğumuz soğuk su bardaktan ısı alarak bardağı da soğutmaktadır. Buharlaşma sonunda ortaya su buharları bu soğuyan bardağa temas ederek, burada yoğuşma oluşmaktadır.

Yoğuşma buharlaşmanın tersidir. Buharlaşma da çevreden ısı alınırken yoğuşmada çevreye ısı verilmektedir.

Ek olarak buharlaşma ile ilgili kısa bir bilgi verecek olursak;

Buharlaşmanın olabilmesi için madde çevresinden ısı alır. Bu yüzden madde ısınırken çevresinde soğuma olur. Örneğin, elimize kolonya döktüğümüzde kolonya elimizden ısı alarak buharlaşır, elimiz ise ısı verdiği için elimizde serinleme hissederiz.

Aynı şekilde denizden çıktığımızda ıslak olan tenimizde bulunan su, vücudumuzdan ısı alarak buharlaşır. Bu durumda vücudumuz ısı verdiği için üşüdüğümüzü hissederiz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

 1. bu ne kadar iyi bir site her şeye yardımcı normalde böyle sorular yazsam çıkmaz tebrik ediyom bu sayfayı

 2. bence çok guzel bir site soruyu yarım yamalak yazıyorum sorunun tam kendisi

  çıkıyor ve cevaplar çok anlamlı

 3. evet çok güzellll 😀 Bir bardağa soğuk su konduğunda yazıyorum google sorumu tamamlıyor hoop yardimcikaynaklar.com kaliteli yer vesselam.

 4. Bir bardağa soğuk su konduğunda neden buğulanır yazısı çok büyük olduğu için hiç beğenmedim.

  1. Soğuk suda çevre ve bardaktan ısı alarak buharlaşma olmaktadır. Koyduğumuz soğuk su bardaktan ısı alarak bardağı da soğutmaktadır. Buharlaşma sonunda ortaya su buharları bu soğuyan bardağa temas ederek, burada yoğuşma oluşmaktadır. konun için sadece bu cümleyi alsaydın keske bu paragraf soruna cevap olabilirdi. Konuyu okursanız eminim çözüme ulaşabilirsiniz.

 5. Bir bardağa soğuk su konduğunda ne olur. süper yazmışsınız ödevime yarımcı oldu fen ödeviydi bu. çok mutluyum şuan

 6. iyi güzelmiş deeee işte kısa biraz ama yine de bunu bulduğuma şükür internete neysee Bir bardağa soğuk su konduğunda su hizasına kadar olan kısım buğulanır. Neden? sorusunun cevabını kim yazar ki bu arkadaşa bravo en iyisi yardımcı kaynaklar (site sahibini tanımam ha hak ediyor sonuçta)

 7. Bence süper ben 5. sınıfım hocamız buna benzer sorular sordu ve içlerinde bu soru da vardı valla bayıldım hoca bence irternette bulamazsınız demişti aha sorunun aynısı bu sitede ayyy çok mutluyum yaaaaa 🙂 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.