Isı enerjisi maddelerde ne gibi değişikliklere neden olur?

Isı enerjisi maddelerde ne gibi değişikliklere neden olur? Isı enerjisi maddelerde hal değişimlerine sebep olur. Maddelerin bir halden başka bir hale geçmesine hal değişimi denir. Günlük hayata hal değişimi olaylarına çok sık rastlarız. Buzluktan çıkardığımız buzun bir süre sonra suya dönüşmesi, kat halden sıvı hale geçişe bir örnektir.

Aynı şekilde çay yapmak için ısıttığımız sudan çıkan buhar, suyun sıvı halden gaz haline geçtiğini gösterir.

ısı enerjisi erimeye sebebp olur

Yazın daha dondurmamızı bitirmeden dondurmanın külahtan akmaya başladığını, kışın ise çok soğuk havalarda su birikintilerinin ve hatta göllerin buz tutuğunu görmüşsünüzdür.

Bir maddenin ısı alarak katı halden sıvı hale geçmesine erime denir. Buzun, demirin ve altının ısı alarak katı halden sıvı hale geçmesi erime olayına örnektir. Benzer şekilde yemek yaparken tereyağının sıvı hale geçmesi de erime olayına örnektir. Erime olayının gerçekleşmesi için maddeler çevrelerinden ısı alırlar. elimize aldığımız buz elimizden ısı alarak erirken, elimiz ısı kaybettiği için üşür.

Erime olayının tersinde ise bir madde ısı vererek sıvı halden katı hale geçer. Bu olaya donma denir. kışın çok soğuk havalarda göllerin buz tutması, buzdolabına konulan erimiş haldeki çikolatanın katılaşması donma olayına örnektir. Donan madde ısı verdiği için çevresindeki maddeler ısınır. Bu nedenle kar yağarken hava ısınır. Benzer şekilde buz kalıplarına su koyup buzluğa yerleştirdiğimizde, kalıptaki su ısı verip buz olarak kat hale geçer.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.