Bireyin gelişim dönemleri nelerdir? Her yaş güzeldir Sözünün Anlamını Açıklayınız.

Bireyin gelişim dönemleri nelerdir? Her yaş güzeldir Sözünün Anlamını Açıklayınız. Farklı yaşlardaki insanlar, fiziksel olarak ayrı özelliklere sahiptir, insanlar, büyürken fiziksel olduğu gibi ruhsal olarak da değişime uğrarlar. Sosyal çevreleri değişir. Bir çocuğun fiziksel, ruhsal ve sosyal özellikleri bir ergeninkine, bir ergeninki de bir yaşlınınkine benzemez. Bebeklikten yaşlılığa doğru gelişim dönemleri şunlardır:

Bebeklik dönemi Nedir?

Bebekler temel ihtiyaçlarını karşılamada yetişkinlere bağımlıdırlar. Bir yıl içinde emeklemeyi, ellerini ve bazı sözcükleri kullanmayı öğrenirler. Sağlıklı gelişmeleri için yeterli ve dengeli beslenmeleri gerekir. Çevrelerinde ilgilerini çekecek nesneler olduğu zaman öğrenme kapasiteleri artar.

Çocukluk dönemi Nedir?

Çocuk; konuşmayı, koşmayı, yemek yemeyi, giyinip soyunmayı, arkadaşlarıyla oynamayı öğrenmiştir. Masal dinlemeyi sever. Çevresindeki olayları ve varlıkları keşfetmeye başlamıştır. Bu nedenle çok soru sorar. Eğer çevresi tarafından desteklenirse merak ve yaratıcılığı daha fazla gelişir. Bu dönemde cinsel kimliğini keşfetmiştir. Bu nedenle oyun gruplarında hemcinslerini tercih eder. Bedensel gelişimin hızlı olduğu dönemlerden biridir.

Ergenlik dönemi Nedir?

Çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemidir. Bu dönemde bireyde bedensel ve ruhsal açıdan pek çok değişim olur. Vücut, büyüme ve gelişimini hızlı bir şekilde sürdürür. Ergen için arkadaş grubu oldukça önem kazanır. Yaşıtlarıyla sosyal ilişki kurma becerisini geliştirir. Yetişkinlerle kendi görüşleri doğrultusunda iletişim kurar. Ayrıca ergen, geleceği için planlar yapmaya başlar. İlgi ve yetenekleri doğrultusunda, gelecekte seçeceği mesleği tanımaya ve karar vermeye çalışır.

Yetişkinlik dönemi Nedir?

Kişilerin meslek seçtiği, aile kurmaya hazırlandığı veya kurduğu bir dönemdir. Eğer bu dönemde kişi ilgi ve yeteneklerine uygun bir meslek, sevgi ve saygıya önem veren bir eş seçmiş ise sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yetişkin olur. Bu bireyler, toplumsal sorumluluk bilinciyle topluma olumlu katkı sağlarlar. İlgilendikleri alanlarda, kendilerini geliştirebilirlerse bu dönem sağlıklı geçer.

Yaşlılık dönemi Nedir?

Mesleki anlamda ve aile ortamında kişilerin hayatını tamamen düzene soktuğu bir dönemdir. Bu dönemde geçmişe duyulan özlem artar. Birey bir işe yaradığını, ailesi ve başkaları tarafından sevildiğini hissederse yaşlılık dönemini sağlıklı ve huzurlu geçirir. Yaşlılar yaşamsal deneyimlerini akranları, çocukları ve torunlarıyla paylaşmaktan büyük keyif alırlar. Onların bu deneyimleri diğer kişilere model olabilir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.