Ergenlik döneminde bireyin duygularındaki değişiklikler nelerdir?

Ergenlik döneminde bireyin duygularındaki değişiklikler nelerdir? Ergenlik döneminde, bedensel değişmenin yanında ruhsal değişmeler de görülür. Bu dönemde ergenler, bedenlerindeki değişikliklere uyum sağlayamayıp panik, endişe ve utangaçlık yaşayabilirler. Hatta bazen kendilerinde oluşan korku ve tedirginliklerini örtmek için taşkınlıklarda bulunabilirler. Ergen, ruhsal ve bedensel yapısında oluşan bu değişime uyum sağlayabilmek için en önemlisi ailesinden, sonra arkadaşlarından, gerekirse okuldaki rehberlik ve psikolojik danışma uzmanından yardım alabilir. Bireylerin bu dönemi rahat geçirebilmesi için vücutlarındaki değişimden utanmamaları gerekmektedir. Bilinmelidir ki bu dönemi her birey kendine özgü yaşar. Bu süreç, gelişimin doğal bir parçasıdır.

Hiç aynaya bakarak bedeninizdeki değişiklikleri gözlemlediğiniz oldu mu? Buna çoğunuzun yanıtı “Evet.” olacaktır. Bunu yapmanız son derece doğaldır. Boy ve kütlenizdeki artıştan dolayı şaşırabi-lirsiniz. Bu durum zamanla vücut hatlarınızın oturmasıyla ve dengeli beslenme ile düzene girecektir. Bedeninizi beğenmediğiniz için bilinçsiz şekilde yapacağınız diyetler, sağlığınızın bozulmasına neden olur. Bu dönemde ilginizi spor, müzik, görsel sanatlar gibi etkinliklere yönlendirmeniz, sizin bu süreci sağlıklı geçirmenizi sağlayacaktır.

Duygularınızın sık sık ani değişiklikler gösterdiğini mi düşünüyorsunuz? Bir gün keyifliyken diğer gün keyifsiz misiniz? Bir gün olgun düşünüp öyle davranırken diğer gün çocukça davrandığınız oluyor mu? Bu duygusal dalgalanmaların da normal olduğunu unutmayınız. Her birey, bu duygusal dalgalanmaları yaşamayabilir. Bu, sizin doğal gelişiminizin bir sonucudur. Duygularınızın farkına varmanız ve başkalarının da benzer duygular yaşadığını bilmeniz sizi rahatlatır. Bu, sizi tek taraflı düşünmekten kurtarır. Diğer insanlarla kurduğunuz sağlıklı iletişim onların duygu ve düşüncelerini anlamanıza yardımcı olur. Bu sayede çevrenizdeki insanlarla ilişkileriniz güçlenir.

Ergenlik döneminde giyim ve saç şeklinizi değiştirerek karşı cinse ilgi duymanız doğal bir sonuçtur. Karşı cinsle arkadaşlık kurmak ergenliğin bir sonucudur. Kurduğunuz arkadaşlıkların niteliği ve düzeyi çok önemlidir. Sosyal hayatınıza seviyeli bir katkı sağlar. Yaşıtlarınızla kurduğunuz ilişkilerde dikkatli olmalı, size zarar verecek baskılara karşı koyabilme becerisini kazanmalısınız.

Bu, sizi istenmeyen davranışlardan ve zararlı alışkanlıklardan uzak tutacaktır.
Ayrıca bu dönemde, çevrenizdeki insanlarla saygı ve sevgiye dayalı ilişkiler kurmak ve onlara tepkisel davranmamak, ruhsal yapı açısından olgunlaştığınızın bir göstergesidir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.