Boşaltım sisteminin sağlığını korumak için neler yapılması gerektiğini kaynaklardan araştırınız

Boşaltım sisteminin sağlığını korumak için neler yapılması gerektiğini kaynaklardan araştırınız. Araştırma sonuçlarınızı sınıfta arkadaşlarınıza sununuz. 

böbrekleri korumak için 8 kural

Yukarıdaki gazete haberinden ve araştırma sonuçlarınızdan yararlanarak boşaltım sisteminin sağlığını korumak için neler yapılması gerektiğini sınıfta arkadaşlarınızla tartışınız.

Boşaltım sistemi, hücrelerdeki yanma olayı sonucu ortaya çıkan ve vücudumuz için zararlı olan atık maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Boşaltım sistemindeki yapı ve organların sağlıksız olması, görevlerini yapamaması demektir. Bu da vücudumuzdaki düzenin bozulmasına ve çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Bunun için boşaltım sisteminin sağlığını korumaya özen göstermemiz gerekir.

Böbreklerimiz, dikkat edilmediğinde sağlığı çok kolay bozulan organlarımızdandır. Soğuktan etkilenir ve çeşitli mikropların çoğalmasına uygun ortama sahiptir. Bu nedenle soğuktan korunmalı ve vücut temizliğimize özen göstermeliyiz. İdrarın uzun süre idrar kesesinde bekletilmesi, mikropların çoğalmasına ve idrar yollarında iltihaplanmalara neden olabilmektedir. Bunu önlemek için idrarımız geldiğinde bekletmeden tuvalete gitmeliyiz.

böbrek taşı

Kandan süzülen kalsiyum ve azot gibi bazı minerallerin oluşturduğu, suda çözünmeyen tuz kristalleri birbirine yapışarak büyür ve böbrek taşlarını oluşturur. Bu taşlar zamanla daha da büyüyerek tıkanıklıklara neden olur ve çok şiddetli ağrı hissedilir.

Böbrek taşlarının oluşmasında idrardaki katı ve sıvı maddeler arasındaki dengesizlik etkilidir. Özellikle sıcak havalarda, terlemeyle sıvı kaybının artması durumunda yeterli miktarda su içilmezse böbrek taşı riski artar. Kalsiyum içeren bazı besinlerin fazla tüketilmesi de böbrek taşı oluşumunu etkiler. Diğer bir etken de bazı sindirim sistemi hastalıkları ve sık sık ortaya çıkan idrar yolu iltihaplanmalarıdır. Bu nedenlerden dolayı düzenli ve dengeli beslenmek, günde en az 1,5 litre su içmek, taze ve temiz yiyecek-içecek tüketmek, vücut temizliğine özen göstermek gerekir.

böbrekler için yeteri kadar su

Alkol, sigara, aşırı derecede baharat ve tuz kullanılması böbreklerimizin düzenli çalışmasını olumsuz etkiler. Böbreklerimizin sağlığı için bu tür maddelerden uzak durmalıyız. Stres ve vitamin yetersizliği, özellikle A vitamini yetersizliği, boşaltım sistemi hastalıklarının oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle boşaltım sistemimizin sağlığını korumak için stresten uzak durmalıyız.

Sıcak havalarda daha fazla sıvı gıda almalıyız. Bademcik iltihabı gibi boğaz enfeksiyonları en kısa sürede tedavi edilmelidir. Boğaz enfeksiyonuna sebep olan bazı zararlı mikroorganizmalar böbreklerde iltihaplanmaya sebep olabilir. İdrarda iltihap bulunması ve ağrılı idrar yapma durumunda hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalıyız.

Doktor önerisi olmadan gelişigüzel alınan ilaçlar (ağrı kesiciler, vitaminler vb.) zamanla böbreklerin yıpranmasına sebep olur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.