Sindirim sisteminin sağlığını korumak için neler yapılması gerektiğini kaynaklardan araştırınız.

Sindirim sisteminin sağlığını korumak için neler yapılması gerektiğini kaynaklardan araştırınız. Araştırma sonuçlarını sınıfta arkadaşlarınıza sununuz. 
Yukarıdaki metinde (sayfa 18 sigara ve sindirim sistemi) sigaranın sindirim sisitemi sağlığı üzerindeki etkileriyle ilgili yapılan araştırmaya ilişkin bilgileri okudunuz. Yukarıdaki metni ve yaptığınız araştırma sonuçlarını dikkate alarak sindirim sisteminin sağlığının korunması için yapılması gerekenleri sınıfta arkadaşlarınızla tartışınız.

Sağlıklı bir biçimde büyüyüp gelişebilmemiz yeterli ve dengeli beslenmeyle mümkündür. Yeterli ve dengeli beslenme için farklı besin çeşitlerinden gerektiği kadar alınması gerekir. Meyve ve sebzelerle baklagillerin birçoğu lifli besinlerdir. Lifli besinlerin tüketimi sindirim sisteminin sağlığını korumak açısından gereklidir. Bazı besin çeşitlerinin eksik veya fazla alınması ve stres, yetersiz ve dengesiz beslenmeye neden olacağından vücudumuzda birtakım rahatsızlıklara yol açabilir.

besin piramidi

Yanda şekli görülen besin piramidi hangi besinlerden ne kadar tüketmemiz gerektiğini gösterir. Besinlerin tüketim miktarı piramidin tabanından tavanına doğru azalmaktadır. Protein, karbonhidrat ve B vitaminince zengin olan tahıl grubu en fazla tüketmemiz gereken besin grubu iken yağ grubu en az tüketmemiz gereken besinlerin yer aldığı gruptur.

Bildiğiniz gibi besin içeriklerinin vücudumuzda farklı görevleri vardır. Karbonhidratlar enerji sağlamak, yağlar vücudumuzu darbelerden korumak ve enerji sağlamak, proteinler büyüme, yaraların iyileşmesi ve hastalıklara karşı korunmak için gereklidir.

Vitamin, su ve mineraller de düzenleyici olarak kullanılır. Sindirim sistemimizin sağlığını korumak için nelere dikkat etmemiz gerektiği aşağıda sıralanmıştır.

Yeterli ve dengeli beslenme yapılmalıdır.

Besinler iyice çiğnendikten sonra yutulmalı ve yemek yavaş yenmelidir.

Besinler aşırı sıcak veya aşırı soğuk olarak tüketilmemelidir.

Günde en az iki litre su içilmelidir.

Kafeinli, asitli, boyalı vb. katkı maddeli içeceklerden uzak durulmalıdır.

Aşırı tuzlu ve baharatlı gıdalar tüketilmemelidir.

Öğün aralarında meyve yenmelidir.

Ağız ve diş sağlığına önem verilmelidir.

Düzenli spor (egzersiz) yapılmalıdır.

Sindirim sistemimiz çeşitli etkenler tarafından olumlu ya da olumsuz etkilenir. Sindirimin başlangıç noktası olan ağzımızda bulunan dişlerimiz, temizlenmediklerinde mikropların çoğalmasına uygun ortam oluşturur. Bu nedenle yemekten sonra dişlerimizi fırçalamamız gerekir.

diş fırçalamanın sisndirime etkisi

Bunların yanı sıra sindirim sistemimizi olumsuz etkileyen stres, alkol, sigara gibi etmenlerden uzak durulmalıdır. Yapılan araştırmalar alkollü içeceklerin ağız, gırtlak ve yemek borusu kanserlerinin yanında vücutta diğer kanser türlerine de yakalanma riskini arttırdığını göstermektedir. Alkol, mide ve bağırsakların iç yüzeyini tahriş eder ve midede gastrite, ülsere; bağırsaklarda iltihaba yol açar. Alkol tüketen insanlarda hazımsızlık problemi baş gösterir, yediklerini sindiremezler. Alkol, karaciğer hücrelerinde yağlanmaya ve siroz hastalığına sebep olur. Alkolden dolayı karaciğer görevini tam yerine getiremez ve vücudun hastalıklara karşı direnci azalır. Sigara tüketimi de benzer sorunlara yol açar. Bu şikâyetleri olan kişiler, sağlık kuruluşlarının gastroloji bölümünde tedavi olurlar.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.