Canlıların yavrularının nasıl dünyaya geldiğini nasıl çoğaldığını biliyor musunuz?

Yukarıdaki canlıların yavrularının nasıl dünyaya geldiğini, bu canlıların nasıl çoğaldığını biliyor musunuz? Cevabınızı aşağıdaki noktalı alana yazınız. Canlıların, soylarını devam ettirmek amacıyla kendilerine benzer yeni bireyler meydana getirmesine üreme denir. Bütün canlılarda eşeyli ve eşeysiz üreme olmak üzere iki tip üreme görülür. 

Dış döllenme: Erkek ve dişi üreme hücrelerinin vücut dışında, suda birleşmesidir. Bu canlılar döllenme şansını artırabilmek için aynı anda aynı yerlere çok sayıda üreme hücresi bırakırlar. Döllenme ve döllenme sonucu oluşan embriyonun gelişimi suda olur. Dış döllenme balık, kurbağa ve suda yaşayan omurgasızlarda görülür.

İç döllenme: Erkek ve dişi üreme hücrelerinin dişi canlının vücudunda birleşmesidir. İç döllenme olayında erkek birey çok sayıda, dişi birey az sayıda üreme hücresi oluşturur. Kuşlar, sürüngenler, suda yaşayan memeliler ile karada yaşayan memelilerde görülür. 

hayvanlarda çoğalma çeşitleri

Kurbağalar yumurta ile çoğalır. Yumurtalarını su birikintileri, gölcük ya da göllere bırakan kurbağaların iribaş adı verilen ve suda gelişen larvalarında ön ve arka bacaklar yokken, su içinde soluyabilmek için solungaçlar ve yüzebilmek için yüzgeçli kuyruk vardır.

Kangurular doğum ile çoğalmakta, kanguru yavrusu kese içinde annesinden süt emerek yaşamaktadır.

Kaplumbağalar yumurtlama ile çoğalır. Kara ve Tatlı Su kaplumbağaları yaşadıkları naturel çevrede cazip bir ortamı tercih ederek eştikleri çukurlara yumurtlarlar ve üzerini toprakla örterler.

Deniz yıldızları yumurta ile çoğalmakla birlikte, eşeysiz olarak da çoğalabilir. Deniz yıldızından kopan bir kol, kendine bir gövde oluşturabilir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.