Mitoz bölünme ile mayoz bölünme arasındaki farklar nelerdir?

Mitoz bölünme ile mayoz bölünme arasındaki farklar nelerdir? Canlılarda büyüme, yenilenme, onarım gibi olaylar vücut hücrelerinin bölünmesi ile gerçekleşir. Mitoz bölünme olarak adlandırılan bu bölünme aynı zamanda eşeysiz üremeyi de sağlar. Mitoz bölünmede çekirdek ve sitoplazma bir defa bölünerek ana hücredeki kadar kromozomu olan iki yavru hücre meydana gelir. Mitoz sırasında hücre birbirini takip eden evrelerden geçer.

Mitoz hücre bölünmesi sonucunda gerçekleşen eşeysiz üremede kromozom sayısı sabit kalır. Yani 2n sayıda kromozomu olan bir ana hücrenin mitoz geçirmesi sonucunda oluşan yavru hücrelerin her birinde 2n sayıda kromozom bulunur. Ancak her canlı mitoz ile çoğalamaz. Bazı canlılarda çoğalma erkek ve dişi üreme hücreleri ile gerçekleşir.

Erkek ve dişi üreme hücrelerinin birleşerek yeni bir canlıyı oluşturmasına eşeyli üreme denir. Erkek üreme hücresine sperm, dişi üreme hücresine yumurta adı verilir. Yumurtanın spermle birleşmesine döllenme, döllenme sonucunda oluşan yavru taslağına zigot denir.

Mitoz ile Mayoz Arasındaki Farklar

Mitoz

Vücut hücrelerinde görülür.
Büyüme, gelişme ve eşeysiz üreme gerçekleşir.
Kromozom sayısı sabit kalır.
İki yavru hücre meydana gelir.
Parça değişimi olmaz.

Mayoz

Üreme ana hücrelerinde görülür.
Üreme hücrelerinin oluşması gerçekleşir.
Kromozom sayısı yarıya iner.
Dört yavru hücre meydana gelir.
Parça değişimi olur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.