Hayvanlarda üreme süreçleri nelerdir?

Hayvanlarda üreme süreçleri nelerdir? Canlıların, soylarını devam ettirmek amacıyla kendilerine benzer yeni bireyler meydana getirmesine üreme denir. Bütün canlılarda eşeyli ve eşeysiz üreme olmak üzere iki tip üreme görülür.

Hayat döngüsü üreme olayı ile başlar. Hayvanlarda eşeyli üreme, döllenme olayı sayesinde gerçekleşir. Hayvanlarda, erkek ve dişi üreme hücrelerinin (sperm ve yumurta hücrelerinin) çekirdeklerinin birleşmesine döllenme, döllenme sonucu oluşan döllenmiş yumurta hücresine zigot denir. Zigot oluştuktan sonra gelişerek embriyo denilen canlı taslağını oluşturur. Oluşan embriyo da gelişimini tamamlayarak yeni bir canlıyı oluşturur. Embriyonun büyüyerek gelişebilmesi için beslenmesi ve korunması gerekir. Bunun için embriyoya uygun bir ortam sağlanmalıdır. Hayvanlarda gerçekleşen döllenme dış ve iç döllenme şeklinde ikiye ayrılır.

hayvanlarda üreme süreçleri

Dış döllenme: Erkek ve dişi üreme hücrelerinin vücut dışında, suda birleşmesidir. Bu canlılar döllenme
şansını artırabilmek için aynı anda aynı yerlere çok sayıda üreme hücresi bırakırlar. Döllenme ve döllenme sonucu oluşan embriyonun gelişimi suda olur. Dış döllenme balık, kurbağa ve suda yaşayan omurgasızlarda görülür.

İç döllenme: Erkek ve dişi üreme hücrelerinin dişi canlının vücudunda birleşmesidir. İç döllenme olayında erkek birey çok sayıda, dişi birey az sayıda üreme hücresi oluşturur. Kuşlar, sürüngenler, suda yaşayan memeliler ile karada yaşayan memelilerde görülür.

Kuş, yılan, kertenkele ve timsah gibi hayvanlar yumurtayla ürer. Bu canlıların yavruları yumurta içerisinde gelişerek dünyaya gelir. Çevremizde gördüğümüz pek çok hayvan ise yavrularını doğurarak ürer. Yavrular anne karnında gelişimlerini tamamladıktan sonra dünyaya gelir. Koyun, kaplan, aslan, at, kedi ve köpek gibi hayvanlar yavrularını doğurarak ürer. 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Hayvanlarda çoğalma ve üreme süreçleri için çok iyi bir anlatım teşekkür ederim. İyiki varsın Yardımcı kaynaklar

  2. Arkadaslar internete gireceğiniz e test çözüp bbilmediklerini Hocalara sorun!!!!!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.