Çıkrık tekerlek kama (keski) ve vidadan nasıl yararlandığımızı araştırınız

Aşağıdaki fotoğraflarda verilen ve birer basit makine olan çıkrık, tekerlek, kama (keski) ve vidadan nasıl yararlandığımızı, bunların geçmişte ve günümüzde insanlığa nasıl yararlar sağladıklarını araştırınız.

Araştırmanızın sonuçlarını görsellerle destekleyerek sınıf panosunda arkadaşlarınıza sununuz.

tekerlek çıkrık kama vida

 

Bu basit makinelerin tek tek nasıl kullandığımızı insanlığımıza yararlarını inceleyeceğiz.

Çıkrık nedir? Yararları nelerdir?

Aynı eksen etrafında dönen silindirlere çıkrık denir. Giriş kuvvetini çapı büyük olan silindire uygulanır. Çapı küçük olan silindiri de yük etki eder. Çıkrıklar kuyulardan su çekmek için kullanıldığı gibi bu düzenek başka ağır işler için de kullanılabilen basit makine örneğidir. Çıkrığın kolu çevrilerek giriş kuvveti uygulanır. Küçük silindir döner ip silindire dolanarak, ağır yükleri az kuvvet uygulayarak yerine getirilir. 

Bu makine insanlığa, kaldıramayacağı, kuvvetini aşan yükleri ve işleri nasıl üstesinden gelebileceğini göstermiştir. Bu basit makine ile aklın  daha büyük bir güç olduğu ortaya çıkmış, medeniyet için büyük bir gelişme olmuştur. Çıkrıksız o kuyulardan su çekmek mümkün değil veya çok zordur.

Tekerlek Nedir? Yararları Nelerdir?

İlk devrim tekerlek denilebilirse, ilk kullanımdan çok daha fazlasını tekerlekten günümüzde faydalanabilmekteyiz. Örnek verecek olursak, direksiyon bir tekerlektir, direksiyonu çıkan bir arabanın, direksiyon ortasındaki milden tekerleklerin yönümü değiştirmek mümkün olur mu? Olmaz. Tekerlek, direksiyonu kolay çevirmemizi musluğu açmamızı, sağlar. Taşıtlarda kullanırız ki, İnsanlık eşyalarını taşımaya tekerlek ile başlamıştır.

Vida Nedir? Yararları Nelerdir?

Vida ile cisimleri ve nesneleri birbirlerine sıkıca bağlamak mümkün hale gelmiştir. Vida, eğimin bir silindir etrafında dolanmasıdır. medeniyetin gelişimi ve makineleşme adımı vidanın kullanımı ile mümkündür. Vidanın kullanılmadığı araç gereç, ev eşyası, fabrika üretim malzemeleri düşünülebilir mi?

Keski nedir? Yararları Nelerdir?

Baltalar basit bir makine örneğidir. İki eğik düzlemin tabanları sırt sırta birleştirildiğinde keski yada balta meydana gelir. Baltayla oduna uygulanan giriş kuvveti, odun içinde daha büyük bir çıkış kuvveti ortaya çıkarır.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. valla eyi olmuş be hacı bu işime baya yaradı yav allah ragzı olsun yapandan yardım edenden valla yer işaretlerine ekledim ödevi burda arayacam valladavsiye ederim bu arada ben diyarbagırlıyım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.