Teknolojide sıvıların ve gazların kaldırma kuvvetinden nasıl yararlanıldığını…

Teknolojide, sıvıların ve gazların kaldırma kuvvetinden nasıl yararlanıldığını ve kaldırma kuvvetinin günlük hayattaki önemini araştırınız. Konu ile ilgili bilgi ve resimler toplayınız, sınıfta arkadaşlarınıza sunum yapınız.

uçan balonlar havada nasıl duru

İnsanlar, sıvıların ve gazların kaldırma kuvvetinin var olduğunu çok eski tarihlerde fark etmişlerdir. Su yüzeyinde ulaşım ve yük taşımacılığında sal adı verilen basit araçlar kullanılmıştır. Daha sonra küreklerle hareket ettirilen kayıklar ve rüzgarın etkisiyle hareket eden yelkenli taşıtlar yapılmıştır. Teknolojinin gelişmesi ile büyük gemilerin yapımı gerçekleştirilmiştir.

su yüzeyinde bulunan dubalar

Havada ulaşım ya da yük taşımacılığında balon ve zeplin gibi araçlardan yararlanılmaktadır. Bu araçlarda helyum gibi yoğunluğu havadan daha düşük olan gazlar ya da ısıtılarak yoğunluğu düşürülmüş hava kullanılır.

sörf tahtası ve suyun kaldırma kuvveti

Balon ve zeplin havanın kaldırma kuvvetinin etkisiyle yükselir ve belli bir yükseklikte askıda kalır. Balonlarda dümen olmadığından hareket yönü rüzgâra bağlıdır. Zeplinleri balonlardan ayıran en önemli özellik, rüzgâra gerek olmadan itme gücü ile hareket etmesi ve dümen sisteminin olmasıdır.

büyük gemi nasıl batmaz jet ski suyun üstünde nasıl durur zeplin nasıl uçar denizaltı ve kaldırma kuvveti suda tahtaların taşınması

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.