Tekerlek geçmişten günümüze nasıl bir gelişim göstermiştir?

Tekerleğin Tarihi

Tekerlek geçmişten günümüze nasıl bir gelişim göstermiştir? Tekerleğin bulunuşu, ve kullanılışını medeniyetin başlangıcı da diyebiliriz. İnsanlar yükleri sırtından indirmiş, bir makine kullanımı ile taşımaya başlamıştır.

Tarihte kullanılan ilk tekerlek, M.Ö. 3500 yıllarında Sümerlerin kullandığı belirlenmiş, tekerlek ilk defa bir arabada kullanılmıştır. Bu da bir süreç sonunda gerçekleşmiş, tekerlek bir arabada kullanılana kadar 2000 yıl boyunca tekerlekten çeşitli şekillerde yararlanılmıştır. 

İnsanlar ilk önce ağırlıklarını taşımak için yuvarlak cisimler kullanmış, sürüklenen ağaç gövdeleri üsütünde kızak şeklinde taşınmıştır. Bu kızaklar zamanla yuvarlanmış tekerlek halini almıştır.

Mezopotamyada kullanılan ilk tekerlek

Mezopotamyada kullanılan ilk tekerlek

Tekerlek oluşunca sabit dingillere takılarak, serbestçe dönebilen tekerlek kullanımı oluşmuştur. Tekerlek bir noktadan dünyaya yayılmış, M.Ö. 500 yıllarında İngilterede tekerlek kullanımdaydı.

tekerlek

Tekerleğin dört tekerlekli arabada kullanımı

 

Dört tekerlekli araba da iki tekerlekli araba kadar eskidir. Dört tekerlikli arabaya döner ön dingil takılıncaya kadar kullanımı zordu. Döner ön dingil takılmış, eşek ve öküz kullanan yavaş arabalar yerine at kullanılarak dört tekerlekli arabalar daha da hızlanmıştır. Bu dönemde atın çektiği iki tekerlekli arabalar savaş aracı olarak kullanılmaktadır.

tekerleğin gelişimi

Tekerleğin tarihsel gelişim

 

Tekerleğin bir makinede kullanımı, tekerleğin değirmende kullanımıdır. Yuvarlak değirmen taşları ile un üretimi yapılmıştır. Basit dişliler ile tekerleğin kullanımı daha yaygın hale gelmiştir.

At arabalarında kullanılan tekerlek

At arabalarında kullanılan tekerlek

Günümüzde moder makine ve araçlarda tekerlek çok yaygın kullanıma sahiptir. İlk günden bu yana tekerlek hayatımızı kolaylaştırmaya devam etmektedir. Günümüz metroları, hızlı araçların, arabaların, fabrika makinelerinin temelinde tekerlek vardır.

Günümüzde kullanılan modern tekerlek

Günümüzde kullanılan modern tekerlek

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

    1. Yessssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss
      Öğretmen madalya verdiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.