Cisimlerin yüzeyi ile ışığın yansıması arasında nasıl bir ilişki vardır?

Cisimlerin yüzeyi ile ışığın yansıması arasında nasıl bir ilişki vardır? ki yüzey arasındaki fark görüntüyü de etkilemektedir. Biri buruşuk, diğeri düz olan alüminyum folyo yüzeylerinden aynı görüntü yansıyamaz. Bu durumu, bir topun zıplamasına benzeterek daha iyi anlayabilirsiniz.

Bir spor salonunun düz zemininde, basketbol topunu zıplattığınızı düşünün. Topun aynı yöne zıpladığını gözlemlersiniz. Oysaki aynı topun çakıllı ve taşlı bir zeminde, nereye zıplayacağını tahmin edemezsiniz. Topu, her zıplattığınızda farklı bir yöne doğru gidecektir. Bunun nedeni zemindeki taşların düzgün şekilde olmamasıdır. Düz yüzeyli alüminyum folyo, spor salonunun zemini gibi düzdür. Bu nedenle alüminyum folyoya çarpan ışık ışınlarının hepsi aynı açıyla yansıyabilir. Buruşuk alüminyumun yüzeyi ise çakıllı zemine benzer. Yüzeye gelen ışık ışınlarının her biri, çarptığı noktanın durumuna göre farklı bir açıdan yansıyabilir. Işık ışınlarının düzgün ve dağınık yüzeylerdeki yansımasını, aşağıdaki şekillerde inceleyiniz.

yüzey ile ışığın yansıması ilişkisi

Düzgün yüzeyler, düzgün yansımaya neden oldukları için net görüntü oluşturur. Dağınık yüzeylerde  ise görüntü net değildir. Fotoğrafçılar, resimlerin yerleştirileceği çerçevelerde yansıtmaz cam kullanırlar. Bu camın yüzeyi gözle zor görülen pürüzlere sahiptir. Bu pürüzler çevredeki ışıkların cam üzerinden dağınık yansımasını sağlar. Işık parlak bir şekilde yansıyamayacağı için resimleri daha rahat görebilirsiniz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.