Düzgün ve dağınık yansıma ne demektir?

Düzgün ve dağınık yansıma ne demektir? Cisimlerin yüzeylerinin farklı özelliklerde olması, gelen ışınları farklı şekillerde yansıtmalarına neden olur. Bir başka ifadeyle yansıma, yüzeyin pürüzlü ya da pürüzsüz olma durumuna göre değişir. Buna göre iki çeşit yansıma vardır.

Aşağıdaki resimlerde aynı ortamın farklı zamanlarda çekilmiş iki fotoğrafını görmekteyiz. Birisinde deniz üzerinde net bir görüntü varken, diğerinde bulanık bir görüntü vardır. Burada yansıtıcı yüzey denizdir. İlk fotoğrafa deniz yüzeyi durgun olduğundan pürüzsüz bir yüzey gibi davranır. Deniz yüzeyinde düzgün yansımalar oluştuğundan daha net bir görüntü vardır. İkinci fotoğrafa ise deniz yüzeyi çeşitli nedenlerle daha pürüzlü bir hal almıştır. Bu nedenle deniz yüzeyindeki dağınık yansımalar görüntü netliğini bozmuştur.

düzgün ve dağınık yansıma örneği

Eğer ışığın etkileştiği cismin yüzeyi düz, pürüzsüz ve cilalanmış (parlatılmış) ise, birbirine paralel olarak gelen ışınlar yüzeyden yine birbirine paralel olacak şekilde yansır. Işığın, cismin yüzeyinden bu şekilde yansımasına düzgün yansıma denir. Eğer cismin yüzeyi pürüzlü ise yüzeye gelen ışınlar yüzeyden farklı yönlere yansırlar. Işığın cismin yüzeyinden bu şekilde yansımasına dağınık yansıma denir. Düzgün ve dağınık yansımaya çevremizden birçok örnek verebiliriz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.