Çocukların eğitim alma hakkına engel olan üç neden ve bu nedenlere…

Bütün çocukların iyi bir eğitim alma hakkı vardır. Ancak bazı çocuklar bundan yararlanabilmektedir. Çocukların eğitim alma hakkına engel olan üç neden ve bu nedenlere uygun çözüm yollarını yazınız.

1- Çocukların çalışması

Neden: Çocukların, ailelerin yanında veya başka işyerlerinde çalışması, onların iyi bir eğitim alma hakkını engellemektedir. Bu durumu daha çok köylerde ailelerine yardım eden ve onlarla birlikte çalışan çocuklarda görmekte olup, şehirlerde çeşitli yerlerde çalışan çocuklarda da görmek mümkündür. Bu çocuklar genelde iyi bir eğitim alamaz, yarıda veya eksik bırakırlar, eğitimlerini tamamlayanların da başarısız olduklarını görmek mümkün.

Çözüm: Bu problemi çözebilmek için ülkemizde, taşımalı sistemle köylerden şehirlere öğrenciler taşınmaktadır. Köy çocuklarının şehir eğitim seviyelerine katılmalarını sağlamak için yerinde bir uygulamadır. Lakin taşınan çocukların bir okulda toplandığını görmekteyiz ki, uygulamanın başarısını düşüren bir durumdur. Çocukların bir okula toplamaktan sa şehrin değişik okullarına dağıtılması durumunda uygulama daha başarılı olacaktır.

2- Ailelerin yoksulluğu

Neden: Ailelerin aşırı yoksulluğu, yardıma muhtaç durumda olması, çocukların iyi eğitim alma hakkından yararlanmalarına engel olmaktadır.

Çözüm: Bu problemin çözümü, bu tür çocukların öğretmenler ve okul idarecilerin, okula gelemeyen çocuklar için mahalle muhtarlarının tespit etmesi, sosyal yardımlaşma fonları ile işbirliği yaparak bu çocukların eğitimleri için gerekli yardımlar yapılmalıdır.

3- Sağlık ve fiziksel engeller

 

Neden: Engelli çocukların, ortopedik, görme, duyma veya kronik hastalıkları iyi bir eğitim alma hakkına engel olan nedenlerdir.

Çözüm: Devletin bu tür çocuklar için gerekli tedbirleri ve iyileştirmeleri almaları gerekir. Son yıllarda yetersizde olsa bu konuda çok çalışma yapıldığını görmekteyiz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.