Siber Saldırı Nedir? Çocukların Maruz Kaldığı Saldırılar Nasıl Anlaşılır?

Siber Saldırı Nedir? Çocukların Maruz Kaldığı Saldırılar Nasıl Anlaşılır? Çağımızda teknolji ve internetin yaygınlaşması beraber siber saldırılar, sanak saldırılar özel ve kamusal alanlara artmıştır. Yaygın olarak kullanılan cep telefonu, web siteleri, sosyal medya ve iletişim ortamları, online oynanan oyunlar veya eposta ile bir kişi ve ya gruplar tarafından başka kişileri, grupları veya devlete yönelik yapılan hakaret, iftira, yalan, küçük düşürücü yayın ve duyurular başka bir deyişle başka kişilerin kişilik haklarına saldırı elektronik ortamda yapılırsa buna siber (sanal) saldırı denir.

Normal hayatta, sokakta uygulanan zorbalığın sanal ortama taşınmış haline siber saldırı denir. Bilinçli bir şekilde yapılan bu saldırılarla kişi tehdit, taciz ve şantaj ile karşı karşıya kalmaktadır. Siber, sanal saldırı 2 şekilde yapılmaktadır. Saldırı yapılacak kişilerin mail ve web site şifreleri ele geçirilir, gizli bilgiler yazışmalar ele geçer ve kişyi zor durumlara düşürecek saldırılar yapılır. ikincisi ise kişiyi aşağılamak küçük düşürmek için doğrudan saldırılar yapılır.

Siber Saldırılarla daha çok gençler ve çocuklar karşı karşıya kalmaktadır. Bunun sebebi onların internette daha çok vakit geçirmeleri ve yetişkinler kadar tedbirli olamamalarıdır. Çocuklar ve gençler bu saldırılar karşısında bunları ailelerine söyleyemiyorlar çünkü ailerine zarar verileceği tehditinde bulunuluyor. Bu saldırılar onlarda ciddi psikolojik sorunlara nden olmaktadır. Sadece bu sebepten yaşanan intihar vakaları vardır. Çocukların ve gençlerin siber saldırılara maruz kalmasında en önemli nden gelişim çağında oldukları için öğrenme ve merak duyguları kötü niyetli kişiler için bir fırsat olmakta çocukların bu özelliklerini kötü kullanmaktalar.

Çocuğumuz siber saldırıya maruz kaldığında bunu nasıl anlarız?

Çocuğumuz veya bir yakınımız, siber saldırılara uğrayıp bu durumu gizliyor söylemiyor olabilir. Bizler onların değişen hal, hareket ve tavırlarından maruz kaldıkları saldırıyı anlayabiliriz. Bunlara dikkat edelim:

Çoçuğumuz veya yakınımız interneti çok kullanırken internet kullanmaktan kaçmaya başlamış başka şeylerle ilgilenir olmuşsa,

Çocuğun internet kullanımında dikkat çekecek bir artış olduysa ve internet kullanırken yanına girdiğinizde panikliyor ekranı kapatıyor ne yaptığının görünmesini istemiyorsa, devamlı sizile konuşmktan kaçıyor, sürekli husursuz, panik, korku hali varsa, soularınıza kaçamak cevaplar veriyorsa, bu durumlarda dikkatli olun, onun size açılmasını beklemeyin öocuğu kendi haline bırakmayın durum başa çıkmacağı psikolojik bir hal alabilir. Uzman yardımına başvurmanız en iyi sonuç alma yolu olabilir.

Siber saldırıları kendilerine meslek edinmiş, kişi grup ve örgütler vardır. Örgütlerin gerçekleştirdiği siber savaşların boyutları oldukça büyüktür. Bu gruplar kişileri hedef almamöakta devlet toplkum ve kuruluşları hedef almak organize olarak saldırılatrda bulunmaktadırlar. Ülkemize de bu tür saldırılar oldukça fazla olmakta zararlar verebilmektedir. Devlat bunlar için önlemler almakta kanunlar çıkarılmakta ve mücadele eden birimler kurulmaktadır. Bu konuda ülkemiz oldukça ilerlemiştir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.