Toplumun yardım ihtiyacını karşılayan kurumlar nelerdir?

Toplumun yardım ihtiyacını karşılayan kurumlar nelerdir? Toplumun İhtiyaçlarından olan sağlık ihtiyacının karşılanması konusunu bir önceki konuda incelemiştik. Bu konumuzda yardıma muhtaç kişiler için kamu ve sivil toplum kuruluşlarına ve toplumun yardım ihtiyacı konusunu inceleyeceğiz.

shçek teki çocuklar

Başbakanlık Sosyal Hizmetler Ve Çocuk Esirgeme Kurumu SHÇEK

Çocukların, Yaşlıların, Ailelerin, kadınların ve engelli vatandaşların hizmetine koşmak için devletimiz tarafından oluşturulmuş bir kurumdur.

Madde 20; çocuklar ailelerinden yoksun kalabilirler. Bazı aile ortamları ise çocuklar için yararlı olmayabilir. İşte o zaman çocukların devletten özel koruma ve yardım alma hakları vardır. Devlet, bu görevini çocuk için uygun aile bularak yada onlara bakacak kuruluşlara yerleştirerek yapar.

Madde 21; Anne babasıyla olamayacak çocukların aile yoksunluğu çekmemesi için onlara iyi aileler bulunur. Bunun için çok dikkatli bir araştırma yapılır.

SHÇEK internet sitesinde bulunan yukarıdaki maddeler çocuk hakları sözleşmesine aittir. Bu maddelerde görüldüğü gibi kimsesiz veya bakıma muhtaç olan çocuklara bakmak devletin görevidir. Evlat edinme, koruyucu aile, sevgi evleri, aileye dönüş, çocuklar için yapılan çalışmalardır.

Korunması gerekli çocuklar için yuvalar açar, onların eğitimini sağlar ve onları yaşama kazandırır. Sokakta yaşayan ve çalıştırılan çocukların sorunlarına çözüm bulmak için uğraşır.

Bir sonraki konu olan çevre ile ilgili sivil toplum kuruluşları konusu ile toplumun ihtiyacı ünitesini tamamlayacağız.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.