Doğal afetler toplum hayatını nasıl etkilemektedir?

Doğal afetler toplum hayatını nasıl etkilemektedir? Doğal afetlerin insanlar ve toplumlar üzerindeki etkisi tam anlamıyla bir yıkıcı ve travma şeklinde olmaktadır.

rize heyelanının yıkıcı etkisi

Doğal afetler insanların hayatlarını çok olumsuz etkilemektedir. Doğal afet, yıkıcı etkisi vardır ve nerede ne zaman gerçekleşeceği de kestirilemez. Tarih boyunca doğal afetler insanların yaşam biçimlerini değiştirmişlerdir.

Örneğin yakın zamanda görülen depremler, tusunamiler, yanardağ patlamaları ve sel baskınları binlerce insanın hayatını kaybetmesine ve binlercesinin de evsiz kalmasına ve maddi zarara uğramasına sebep olmuştur.

Afetlerin doğurduğu sonuçlara baktığımızda; en başta can ve mal kaybına neden olurlar. Can kayıpları insan ve hayvanların ölmesi; mal kayıpları ise eşya bina ve tarım alanlarının zarar görmesidir. Kayıpların bir kısmı doğrudan hemen afetle birlikte ortaya çıkarken bir kısmı ise belirli bir süre sonra ortaya çıkmaktadır. Örneğin sel sırasında can ve mal kaybı meydana gelmektedir. Ancak sel baskınından sonra sellerin getirdikleri moloz, kum ve balçıklar tarım alanlarını verimsizleştirerek dolaylı zararlarda meydana getirmektedirler.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.