Doğal afetlerin toplumsal yaşamı nasıl etkilediğini yakın çevrenizden veya doğal afetlerin…

Doğal afetlerin toplumsal yaşamı nasıl etkilediğini, yakın çevrenizden veya doğal afetlerin yaşandığı diğer yerlerden örnekler vererek açıklayınız.

doğal afetlerin etkisi

Ülkemizde sürekli depremler meydana gelmektedir. Zaman zaman yaşanan yıkıcı depremler görülmekte, maddi kayıpların yanında can kayıplarına da sebep olmaktadır.

Van’da art arda meydana gelen iki yıkıcı depremde, yüzlerce insan yaşamını kaybetmiş, binlerce insan yaralanmış ve evsiz kalmıştır. Geçmişte ülkemizde Van’daki yıkıcı depremler gibi birçok büyük deprem meydana gelmiştir.

Türkiye, deprem, sel, çığ, toprak kayması gibi doğal afetlerin görüldüğü bir ülkedir. Halkımızın maddi ve manevi zararlar görmesine neden olan doğal afetler insanların zihninde derin izler bırakır. Bu izler, bazen bir türküde, bazen bir şiirde, bazen de bir hikayede karşımıza çıkar. Deprem, yıkıcı sonuçları, yol açtığı can ve mal kayıplarıyla geçmişten günümüze halkı derinden etkileyen bir afettir.

Ülkemizde sel, zaman zaman yaşanan doğal bir afettir. Sel daha çok güney bölgelerimizde heyelan Karadeniz bölgesinde özellikle doğu Karadeniz illerimizde sık sık yaşanmaktadır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.