Doğal afetlerden zarar gören insanlar için dünyada ve ülkemizde neler yapılmaktadır?

Aşağıda, ülkemizde ve dünyada meydana gelen doğal afetlerle ilgili gazete haberleri verilmiştir. Bu haberleri okuyup doğal afetlerin toplumsal yaşam üzerindeki etkisini tartışınız. Doğal afetlerden zarar gören insanlar için dünyada ve ülkemizde neler yapılmaktadır? Tartışınız.

ülkemizde ve dünyada deprem haberleri

Doğal afet; can ve mal kaybına neden olan sel, çığ, heyelan, deprem gibi önlenmesi insan eliyle mümkün olmayan doğa olayıdır. Doğal afetler,  can ve mal kaybına neden olmaktadır. Doğal afetler; insanlarda korku, öfke, çaresizlik, mutsuzluk duyguları oluşturmaktadır.

Türkiye, deprem, sel, çığ, toprak kayması gibi doğal afetlerin görüldüğü bir ülkedir. Halkımızın maddi ve manevi zararlar görmesine neden olan doğal afetler insanların zihninde derin izler bırakır. Bu izler, bazen bir türküde, bazen bir şiirde, bazen de bir hikâyede karşımıza çıkar.

Doğal afetlerden zarar görenler için, Ülkemizde Kızılay her zaman hazır ve hazırlıklı olmakta, doğal afet bölgelerine giderek, buralardaki ihtiyaç sahiplerinin, barınma ve giyinme ihtiyacını karşılamaktadırlar. Ülkemizde doğal afetlere anında müdahale eden AKUT ekipleri vardır.

Dünyada da diğer ülkelerde Kızılay ve AKUT benzeri kuruluşlar vardır. Birleşmiş Milletlerin uluslararası yardım kuruluşları vardır. Dünyanın herhangi bir yerinde büyük çaplı bir afet oluştuğunda, diğer ülkeler o ülkeye yardım etmektedirler.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.