Dünyada barışın yaygınlaşmasında hoşgörünün önemi nedir?

Sizce dünyada barışın yaygınlaşmasında hoşgörünün önemi nedir? Tartışınız. Hoşgörülü insan, başkalarının ilgilerine, isteklerine, duygularına, görüş ve düşüncelerine saygı duyar. Onların görüşlerine katılmasa bile konuşan kişileri, sözlerini bitirinceye kadar sabırla dinler.Kendi görüşlerini de güzel sözlerle ifade eder, ancak zorla kabul ettirmeye çalışmaz.

Hoşgörülü kimse anlayışlı ve iyi niyetlidir. İnsanların yapabilecekleri hataları sorun etmek yerine bağışlamayı daha uygun görür. Gerektiğinde de insanları kırmadan, üzmeden uyarır ve hatalarını düzeltmeye çalışır.

İnsanların bize karşı hoşgörülü olmalarını isteriz. Başkalarına karşı yaptığımız bir hatalı davranıştan dolayı da bağışlanma bekleriz. Öyleyse biz de insanların görüşlerine, düşüncelerine karşı hoşgörülü olmalıyız.

Arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin hatalı davranışlarını bağışlayabilmeliyiz. Eğer başkalarına karşı hoşgörülü olur ve onların yaptıkları hataları bağışlarsak insanların sevgisini ve saygısını kazanırız. Böylece onlarla aramızda dostluk oluşur.

Dünyada bu özellikteki insanların ve toplumların yaygınlaşması, dünya üzerinde bütün toplumların menfaatine olan barış yaygınlaşmış olur.

Hoşgörünün olmadığı bir dünyada, sürekli, kin, kan, gözyaşı ve kaos olur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.