Duyu organları ve sağlığı ile ilgili meslek gruplarını çeşitli kaynaklardan araştırınız.

Duyu organları ve sağlığı ile ilgili meslek gruplarını çeşitli kaynaklardan araştırınız. Araştırmanızı poster şeklinde hazırlayarak sınıfta arkadaşlarınıza sununuz.

Göz doktoru

Göz doktoru olmak için önce tıp fakültesini bitirip bir göz kliniğinde en az 5 yıl uzmanlık eğitimi almak gerekir. Tıp fakültesini bitirerek uzmanlık için TUS sınavına girenlerin arasın ilk %2ye girenler göz doktoru olma şansını yakalayabilirler. Göz doktorları göz ve çevresinin her türlü hastalığını tedavi etme yetkisine sahiptirler. Pratikte her göz doktoru her türlü tedavisi yapmamakta doktorlar gözün belli hastalıkları konusunda uzmanlaşmaktadırlari

gözlük ve lens

Kulak burun ve boğaz doktoru

İşitme, denge, nefes yolları, ağız ve burun sistemlerini oluşturan alanlardaki patoloji ve hastalıkların mekanik müdahele yoluyla tedavisini yapan cerrahi uzmanlık dalıdır. Ülkemizde Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ana dalı uzmanı olabilmek için 6 yıl tıp fakültesi eğitiminin üzerine en az 5 yıl Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanlık eğitimi almak gerekmektedir.

işitme cihazı

Deri ve zührevi hastalıkları (cildiye yada dermotoloji) doktoru

Dermatoloji (Cildiye), derinin hastalıkları yanında saç, tırnak, ağız mukozası ve genital bölge mukozasının hastalıklarını tedavi eden bilim dalıdır. Deri sadece organlarımızı kaplayan bir örtü değil ama kendisi bir organdır. Yüzey ölçüsü olarak da vücudumuzun en büyük organıdır. Dermatoloji (Cildiye) aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıkları da tedavi eder; yani dermatolog aynı zamanda venerolog olarak da hasta muayene eder. Deri ve zührevi hastalıkları uzmanılığı ile kozmetik dermatolojiyi birleştiren Dermatoloji (cildiye) geniş bir yelpazede hizmet sunmaktadır. Çoğu zaman dahili hastalıkların seyrinde ortaya çıkan deri bulguları nedeniyle veya bazen dahili hastalıkların/kanserlerin ilk belirtilerinin görüldüğü organ olduğu için birçok branşı birleştiren bir ihtisas dalı olma özelliğini gösterir.

deri hastalıkları ağız mantarı pamukçuk

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Gerçekten herkes gibi benimde işime yaradı size çok teşekkür ediyorum her ödevimi burada yapacağım artık 😀 😀 😀 😀 😀

  2. 8. Sinif öğrencisiyim işine çok yardi Çok teşekkürler çok iyi bir site bayıldım ☺

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.