İfadeler için görüş ve olgu cümle Örnekleri

İfadeler için görüş ve olgu cümle Örnekleri, Ülkemizin kalkınmasını sağlamak için çeşitli projeler üretilmektedir. Bunlardan biri de Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ve ülkemizin kalkınması için hazırlanan GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi)’tır. GAP’ın ülke ve bölge kalkınmasındaki önemi ilgili olarak bir çok yazılar yazılmış, farklı görüşler ileri sürülmüştür. Aşağıda bunlardan bazıları verilmiştir.

GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi) Türkiye’nin en büyük, dünyanın da sayılı projelerindendir. GAP, yurdumuzda Fırat ve Dicle ırmaklarının çevresindeki 74.000 km2lik düzlükleri kapsar. Genellikle platolarla kaplı olan bu alan, Türkiye topraklarının % 9’unu oluşturmaktadır.

Dicle ve Fırat ırmaklarından her yıl boşa akan sular, bu projede yer alan baraj setlerinin gerisinde birikecek. Baraj göllerinde biriken sudan elektrik enerjisi elde edilecek, baraj sularının bir bölümü ise tarım alanlarının sulanmasında kullanılacaktır.
Bölge, bu proje sayesinde sanayi, ulaştırma, tarım, eğitim vb. birçok konuda kalkınmış olacak. Bu kalkınma, ülke ekonomisini olumlu etkileyecek. Suya kavuşan alanlar birer Çukurovaya dönüşecektir.

Bu bölgedeki insanlar daha mutlu ve huzurlu yaşayacaktır. GAP, cumhuriyet tarihimizin en önemli ve en büyük projesidir. Bölgenin ve ülkemizin geleceğini şekillendiren bir çalışmadır. Bu gibi projeler sayesinde ülkemizin kalkınması sağlanacak ve gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşacağız.

Yukarıdaki açıklamalardan yararlanarak GAP ile ilg ili metindeki ifadelerden hangilerin görüş, hangilerinin olgu olduğunu söyleyiniz.

GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi) Türkiye’nin en büyük, dünyanın da sayılı projelerindendir. Olgudur, en büyüğü kanıtlanabilir.

GAP, yurdumuzda Fırat ve Dicle ırmaklarının çevresindeki 74.000 km2lik düzlükleri kapsar. Bilimsel veri sayı verilmiştir. Olgudur.

Genellikle platolarla kaplı olan bu alan, Türkiye topraklarının % 9’unu oluşturmaktadır. Olgudur. kanıtlanabilir bir ifade vardır.

Bölge, bu proje sayesinde sanayi, ulaştırma, tarım, eğitim vb. birçok konuda kalkınmış olacak. Bu kalkınma, ülke ekonomisini olumlu etkileyecek. Suya kavuşan alanlar birer Çukurovaya dönüşecektir olgudur.

Bu bölgedeki insanlar daha mutlu ve huzurlu yaşayacaktır. GAP, cumhuriyet tarihimizin en önemli ve en büyük projesidir. Bölgenin ve ülkemizin geleceğini şekillendiren bir çalışmadır. Bu gibi projeler sayesinde ülkemizin kalkınması sağlanacak ve gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşacağız. Bu cümleler düşüncedir. Bilimsel verilerle kanıtlanabilirlilikten uzaktır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.