Barajlardan hangi amaçla yararlanırız?

Barajlar biz insanlar ve ekolojik denge için çok önemlidir. Barajları hangi amaçlarla kullandığımızı şöyle sıralayabiliriz.

1- Hidroelektrik üretimi: Ülkemizde yer şekilleri ve debisi uygun ırmaklar üzerine hidroelektrik üretimi için barajlar kurulmuş, hidroelektrik üretimi yapılmaktadır. Barajlardan elektrik üretimi temiz enerjidir. Bu elektriği üretirken çevre kirletilmez ve tükenmeyen bir enerjidir. Hidroelektrik barajlarının ülke ekonomilerine katkıları büyüktür.   (Fırat, Dicle, Kızılırmak üzerine yapılan hidroelektrik santralleri bir kaç örnektir.)

2- İçme ve kullanma suyu: Evlerimizde kullandığımız içme ve kullanma suları, barajlardan sağlanmaktadır. Özellikle büyük şehirlerimizin su ihtiyacını karşılanması için barajların önemi çok fazladır.

3- Tarım alanlarını sulama: Ülkemizde sulu tarım günden güne artmaktadır. Tarımın modernleşebilmesi ve verimliliğin artabilmesi için sulu tarıma ihtiyaç vardır. Sulu tarım da akarsular üzerine yapılan barajlar ile sağlanabilmektedir. Güneydoğu Anadolu Projesi Fırat ve Dicle üzerine yapılan bir çok barajı kapsamakta. Bu barajlarda elektrik üretimi yanında Güneydoğu Anadolu’daki geniş ovaları sulamak için kullanılmaktadır.

4- Tatlı su ürünleri: Akarsu ve baraj göllerinde balıkçılık yapılmakta, ve diğer su ürünleri elde edilmektedir.

5- Su sporları: Son yıllarda akarsular üzerinde su sporları yapılması büyük gelişmeler göstermiştir. Bu spor bölgenin turizmine de büyük katkılar sağlamaktadır.

6- Taşkınlıklardan korunma: Barajlardan su taşkınlıklarında korunmak için de kullanırız. Su seviyelerinin yükseldiği dönemlerde su tutulur ve daha sonra kontrollü olarak su verilir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.