Gitmek istediğiniz yere seyahat etmeniz engellenirse neler hissedersiniz?

Gitmek istediğiniz yere seyahat etmeniz engellenirse neler hissedersiniz? Tartışınız. Yerleşme ve seyahat etme, temel anayasal haklardan biridir.

Her insan bir yerleşim yerinde doğar ve büyür. Ancak her insan yaşamı boyunca aynı yerde kalmaz. Birçok insan eğitim görme , tedavi olma, alışveriş etme vb. nedenlerle yurt içinde veya dışında seyahate çıkar. Bazı insanlar ise ekonomik gereksinimlerini karşılama ve geçimini sağlama gibi nedenlerle doğup büyüdükleri yerden göç ederek başka bir şehre veya ülkeye yerleşirler.

Yerleşme özgürlüğü kişinin yasalara uygun ve başkalarına zarar vermeyecek biçimde dilediği yere serbestçe yerleşebilmesidir. Seyahat özgürlüğü ise kişinin serbestçe dolaşabilmesi ve yer değiştirmesidir.

Bu hakkın engellenmesi demek, insanları sıkıntıya sokmak demektir. Bu hakkın engellenmesi ile sadece insanlar değil ülke de ekonomik sıkıntıya düşer. Bazı bölgelerde işgücü vardır iş yoktur bazı bölgelerde iş vardır işgücü yoktur. Seyahat özgürlüğü ile bunları bir araya getirmek mümkündür.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.