Göktürk (Köktürk) Devleti’nin yıkılışı ile ilgili olarak neler söylenebilir?

Göktürk (Köktürk) Devleti’nin yıkılışı ile ilgili olarak neler söylenebilir? Bir çok Türk boyunu Göktürkler Orta Asya’da biraraya getirerek meydana gelmiştir. Tarihte Türk adını kullanan ilk Türk devletidir.

köktürk devleti haritası

Çinlilerin oyunları ve kışkırtmaları ile, Türk boyları Göktürk kağanı karşı ayaklanmışlardır. Bu ayaklanmalar sonucu iç karışıklık çıkmış, ülke Doğu Göktürkler ve Batı Göktürkler diye ikiye bölünmüştür.

İkiye bölünen Göktürk devletleri kendi aralarında savaşmaya başlamışlar, bu savaşla iyice güçsüz düşmüşlerdir. Güçsüz düşen Göktürkleri Çinliler M.S 630 yılında yıkmışlardır.

Bilge Kağan’ın ölümünden sonra, devletin başına oğulları Türk Bilge Kağan ve Tengri (Gök) Kağan geçtiler. Fakat, devlette çöküş belirtileri kendini gösteriyordu. Zaten devletin esas yönetimi Vezir Tonyukuk’un kızı olan annelerinin elinde idi.

Hatun, iç karışıklıkları önleyemedi. Hanedan kavgaları başladı. Bundan yararlanan diğer Türk boyları, Basmıllar, Karluklar ve Uygurlar birleşerek, Basmıl liderini kağan ilân ettiler (742).

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.