Köktürk Yazıtlarının Türk edebiyatı tarihi ve kültürü için önemini tartışınız.

Köktürk Yazıtlarının Türk edebiyatı Türk tarihi ve Türk kültürü için önemini tartışınız.

Köktürk (GÖKTÜRK) kitabeleri Türk kültürü ve tarihi açısından önemi Türk kelimesinin geçtiği ilk metin ve bilinen en eski Türkçe metindir. Taş tabletler üzerine yazılan bu metinler Türk edebiyatı için çok önemli olduğu gibi, içeriği de Türk kültürü için çok önemlidir. Şöyle ki; metinlerde, Türk hükümdarlarının milletine verdiği hesabı, milletin ve devletin karşılıklı yapması gereken ödevlerini, Türklerin kuralları, Türk adet, görenek ve törelerini, Türk askerlerinin yeteneği ve zekasını, askerliğin inceliklerini, Türk milletinin faziletini anlatan Türk kültürünün çok büyük bir vesikasıdır.

Köktürk (Göktürk) alfabesi ile yazılmıştır. Türk dilini ilk örnekleri olan yazıtlar, o dönemde dahi Türk dilinin gelişmiş bir dil olduğunu göstermektedir. Bu yazıtlar sözcük dağarcığı bakımından geniş, dil bilgisi bakımından zengindir.

Bazı dil bilimcileri Köktürk yazıtlarının şiir şeklinde yazıldığına inansalar da, yazıtların dil özelliği bakımından şiire benzer fakat yazıtlar düz yazıya örnek eserlerdendir.

Yazıtlarda ilk dikkat, konuşan kişi Bilge kağan üzerinde toplanır, anı-söylev karışımı olan yazıtlarda, Bilge Kağan nutukçudur. Siyasal olayları anlatması ile de dikkat çeker.

Türk Tarihini, kültürünü, Türklerinin yaşayışını öğrenebilmemiz için Köktürk (Göktürk) yazıtları ışık tutar. Köktürk kağanlığı tarafından resmi olarak yazılmışlardır. Aynı zamanda siyasal bir amaç için yazılmışlardır. Türk birliğini sağlamak, Türk bilinci oluşturmak amacını güderler. Bilge Kağan Türk birliği için çok çaba harcamış mücadele etmiştir. Geçmişte Türklerin yaşadıklarını anlatarak özgürlüğün ne kadar önemli olduğunu anlatmış bundan ders çıkarmalarını istemiştir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.