Günümüzde demokrasiye geçmemiş ülkelerde hangi yönetim biçimleri uygulanmaktadır?

Günümüzde demokrasiye geçmemiş ülkelerde hangi yönetim biçimleri uygulanmaktadır? Araştırarak sınıfta arkadaşlarınızla tartışınız. Devletlerin yönetim biçimleri hakimiyetin kaynağına göre farklılıklar göstermiştir.

Umman, Suudi Arabistan, Katar ve Vatikan gibi ülkelerde monarşi devlet yönetimi uygulanmaktadır. Monarşi yönetimlerinde hakimiyet tek kişide toplanmıştır. Bu kişi padişah, kral, hükümdar, impa­rator gibi isimlerle adlandırıl­mıştır. Yasa koyma, yargılama, vergi toplama, savaşa ve barışa karar verme yetkisine sahiptir.

İran ve Vatikan gibi devletlerde teokrasi devlet yönetimi uygulanır. Teokratik devletler din kurallarına göre kurulup idare edilen devletlerdir. Hakimiyetin Tanrı’ya ait olduğu kabul edilir. Tanrı’nın üstün gücünün simgesi olan ilahi kurallar insanlara uygulanır. Yapılan bütün işler Tanrı adınadır. Onun için yöneticilerin yaptıkları halk tarafından tartışılamaz, eleştirilemez ve değiştirilemez. Yönetenler, yönettikleri insanlara değil, sadece Tanrı’ya ve Tanrı’nın temsilcisi olarak kabul edilen kişiye karşı sorumludurlar. Yöneticilerin seçiminde halkın ve demokratik kuralların etkisi bulunmaz.

Demokrasiye geçmemiş bazı ülkelerde de, tek parti rejimi uygulanır. Seçimler yapılıyor gözükse de, tek parti rejimi olduğu için demokratik yönetiminden hak ve özgürlüklerden bahsedemeyiz. Bu ülkeler Küba, Kuzey Kore, Eritre, Çin Halk Cumhuriyeti, Vietnam gibi ülkeleri örnek olarak sayabiliriz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.