Hasan Basri Kimdir?

Hasan Basri Kimdir? Ebu Sait bin Ebi’I-Hasan Yesar (Medine 642 Basra 728). Babası İranlı idi. Irak’ta bir savaşta esir alınıp Medine’ye getirildi. Azat edildikten sonra kendisi gibi azatlı Hayra adlı kadınla evlendi ve bu evlilikten Hasan dünyaya geldi. Çok iyi bir eğitim gören Hasan, yerleştiği Basra’da büyük ün kazandı. Doğru bildiğini söylemekten çekinmeyen, korkusuz bir adamdı. İnsanın, her çeşit davranışından sorumlu olduğunu ileri sürmüş, inancın yeterli olduğunu savunanlara karşı, ağızla iman getirmenin yeterli olmadığını, günah sayılacak her türlü söz ve eylemden kaçınılması gerektiğini söylemiştir.

Dürüstlüğü ve imanı ile tasavvuf fikrinin gelişmesinde de dolaylı olarak rol oynamıştır. Birçok tarikatın silsilenamesinde onun da adı geçer.

Bir ara Hazreti Ali’ye cephe almış, Cemel ve Sıffin savaşlarına katılmamış, katılmak isteyenlere de engel olmuştur. Hazreti Ali onun bir gün abdest alırken fazla su sarfettiğini görüp ihtar edince, oda Ali’ye, Sen de Müslümanların kanlarını çok döktün; diye cevap vermişti.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.