Hipofiz Bezi

Beyinde hipofiz bezinin bulunduğu yer

Beyinde hipofiz bezinin bulunduğu yer

Hipofiz bezi Şekilde görüldüğü gibi beynin altına ince bir uzantıyla bağlanmış, nohut büyüklüğünde bir iç salgı bezidir. Hipofiz bezinin salgıladığı birçok hormon vardır. Bu hormonlardan biri büyüme hormonudur. Çocukluk ve ergenlik döneminde etkili olan büyüme hormonu vücudun büyümesi için gereklidir. Büyüme döneminde bu hormon az salgılandığında cücelik, çok salgılandığında ise kol ve bacaklardaki uzun kemiklerde ve çene kemiklerinde aşırı büyüme görülür. Hipofiz bezi tarafından salgılanan hormonlardan biri de iç salgı bezlerinin çalışmasını denetleyen ve düzenleyen hormondur. Bu hormon aynı zamanda iç salgı bezleri ile sinir sistemi arasındaki uyumu sağlar.

Bulalım

büyüme hormonu hastalıkları

Büyüme çağındaki kişilerde büyüme hormonu normal değerin üstünde ya da altında salgılanırsa bazı hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Yandaki resmi inceleyiniz ve aşağıdaki soruları cevaplayınız. Resimde, solda normal gelişmiş bir kişi görülmektedir. Büyüme şekillerine göre ortadaki ve sağdaki kişilerin büyümeleriyle ilgili duruma hangi adlar verilir? Bu kişilerdeki büyüme hormonu salgısıyla ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Resimde sağdaki kişide hipofiz bezi büyüme hormonu çocukluk ve ergenlik dönemlerinde az salgılandığı için cücelik ve küçük kalma oluşmuştur. Ortadaki kişide büyüme hormonu çocukluk ve ergenlik dönemlerinde çok salgılandığı için uzun kemiklerde aşırı büyüme sonunda normalin çok üstünde büyüme gerçekleşmiştir. En soldaki kişi normal sağlıklı büyüme hormonu salgısı ile büyümüştür.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.