İç Salgı Bezleri

İÇ SALGI BEZLERİ

Çok korktuğunuzda, heyecanlandığınızda ya da üzüldüğünüzde vücudunuzda ne gibi değişiklikler olur? Her bir durum için verdiğiniz
cevapları arkadaşlarınızın cevaplarıyla karşılaştırınız. Çok korktuğumuzda irkilir, tüylerimiz diken diken olur. Heyecanlandığımızda kalbimiz hızlı hızlı atar, soluk alıp vermemiz hızlanır. Terlemeye başlarız.

Tepkilerinizin benzer olup olmadığını belirleyiniz. Benzer olaylarda verilen tepkiler benzerdir.
Aynı olaylar karşısında çoğu kişinin benzer tepki vermesinin nedeni vücudumuzda üretilen bazı maddelerdir.

iç salgı bezlerinin vücudumuzda bulunduğu yerler

 

İç salgı bezlerinin vücudumuzda bulunduğu yerler

Vücudumuzdaki sistemleri denetleyen ve düzenleyen sistemlerden birinin de vücudumuzun çeşitli yerlerinde bulunan iç salgı bezleri olduğunu biliyoruz. Bu iç salgı bezleri vücudumuzdaki sistemleri denetleme ve düzenleme görevini nasıl yapıyor olabilir? Şekil 1.14’e göre erkek ve kadınlardaki hangi iç salgı bezleri farklıdır? Ostrojen hormonu farklılığı vardır. Kadınlarda var erkeklerde yoktur.

İç salgı bezleri vücudumuzdaki sistemleri denetlemek ve düzenlemek için çıkardıkları salgıları bir boşaltım kanalı yerine doğrudan kana karıştırırlar. Okulunuzdaki model ya da levhalardan yararlanarak iç salgı bezlerinden hipofiz, tiroit, pankreas, böbrek üstü bezleri ile eşeysel bezlerin yerlerini belirleyiniz. iç salgı bezlerinin salgıladığı ve doğrudan kana geçen uyarıcı maddeler hormon olarak adlandırılır. iç salgı bezlerinden salgılanan çeşitli hormonlar vardır. Her biri farklı bir özelliğe sahip hormonların, etki ettiği hücreler de birbirinden farklıdır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.