Hz Mevlananın (Celalettin Rumi) Babası Bahaddin Veled Kimdir?

Hz Mevlananın (Celalettin Rumi) Babası Bahaddin Veled Kimdir? Mevlana Celâleddin Rumi’nin babası. Sultan ül-Ulema (Alimlerin Sultanı). (Belh 1165 – Konya 1230) Belh’de yerleşmiş köklü bir ailedendi. Mevlevi kaynaklarına göre Harzimşah hükümdarı Muhammet Tekiş’le arası açılınca ailesini alarak Belh’i terketmiştir. Bu kaynaklar, Bahattin Velet’ in memleketini terketmesinde, zamanın ünlü bilgin ve filozoflarından Fahrettin Razi’nin de rolü olduğunu belirtirler.

Ariflerin Menkıbeleri’nin yazarı Eflâki’ye göre Bahattin Velet, dinle bağdaşmadığı için felsefeye şiddetle karşıydı. Yunan felsefesini savunan Fahrettin Razi ve onun görüşlerine katılan Muhammet Tekiş’le bu konuda sert tartışmaları oluyordu. Durum ciddileşince Bahattin Velet ailesini de yanma alarak Belh’i terketti. (1213) Bundan birkaç yıl sonra Moğollar Belh’i ele geçirmiş, yakıp yıkmışlardır. Bu olay, Bahattin Velet’in, belki de Moğol tehlikesini önceden sezdiği için ülkesini terkettiği ihtimalini de akla getirmektedir.

Bahattin velet, yanında oğlu küçük Celaleddin’le önce Hicaz’a gitti. Sonra da Şam yoluyla Anadolu’ya geldi. Karaman’da bir süre kaldıktan sonra Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’ın ısrarlı çağrıları üzerine Konya’ya gelip yerleşti. Bilgisi ve kişiliği ile bir kültür ve sanat kenti olan Konya’da halkın büyük sevgi ve saygısını kazandı. Vaazlarına Sultan Alaaddin Keykubat da geliyor, Bahattin Velet’e büyük saygı gösteriyordu.

1230 yılında vefat eden Bahattin Velet’in tek eseri Maarifidir. Kabri, bugünkü Konya’a Mevlana Müzesi içindedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.