Marksist Demokrasi Nedir? Çin Halk Cumhuriyeti Örneği ve Tarihi

Marksist Demokrasi Nedir? Çin Halk Cumhuriyeti Örneği ve Tarihi, Başta Çin olmak üzere, bazı üçüncü dünya ülkelerinde de, Marksist Leninist ilkelere dayanan rejimler kurulmuştur. Marksist demokrasinin uygulanmasına bir başka örnek olmak üzere, Çin Halk Cumhuriyeti devlet sistemi üzerinde kısaca durulacaktır.

Tarihsel Gelişim

9. Yüzyılda, Mançu Hanedanının yönettiği Çin Devleti, hukuken değildi ama, aslında Batılıların yarı sömürgesi durumunda idi, Ulusal önder Sun Yatsen tarafından yönetilen 1911 Devrimi ile Mançu Hanedanının yıkılması üzerine Çin Cumhuriyeti kurulmuştur. Bu cumhuriyet rejimi de, Çin’i feodal kalıntılardan kurtaramamıştır. 1925 yılında iktidara gelen Çan Kayşek de, bu açıdan başarılı olamamıştır. Japon istilası, Çan Kayşek yönetimi çok daha kötü bir duruma gelmiştir. 1921’de kurulmuş olan Komünist Partisi ile Çan Kayşek yönetiminin arası 1927 yılında bozulmuş, Komünistler ile iktidar arasında silahlı çatışma başlamıştır. Japon saldırısına karşı, Çan Kayşek ile birlikte savaşan komünistler, özellikle kırsal kesimde güçlerini artırmışlardır.

İkinci Dünya Savaşının bitmesi ile, Çan Kayşek ile komünist partisi arasında iç savaş yeniden başlamış, bu iç savaş 1949 yılında Mao Zedong’un başarısı ile sona erdirilmiş ve marksist bir rejim olan, Çin Halk Cumhuriyeti ilân edilmiştir. Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Mao Zedong, 1976 senesine ölene kadar devleti yönetmiş devlet yapısı üzerinde de egemen olmuştur.

1949 yılında Geçici devrim yönetimi kurulmuş. Bu dönemden sonra da devlet yapısında gelişmeler olmuştur. Çin Halk Cumhuriyeti ilk anayasası sovyet sistemini örnek alan 1954 anayasasıdır.  Daha 1975. 1978, 1982 anayasaları gelir bu da Çin dinamik bir yaşama sahip olduğunu gösterir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.