Kalbin iç yapısı ile dış yapısı arasında farklılıklar var mıdır?

Kalbin iç yapısı ile dış yapısı arasındaki farklılıklar, iç yapı ile dış yapı arasında farklılıklar vardır. Kalbin iç yapısı daha kalın kaslardan oluşmuş, dış yapısı daha ince kaslardan meydana gelmiştir. Kalbin iç yapısı odacıklardan meydana gelmiştir.

Kalbe dokunduğunuzda nasıl bir yapıyla karşılaştınız?

Vücudumuzda 3 çeşit kas olduğunu öğrenmiş, bunlar birinin de kalp kası olduğunu öğrenmiştik. Kalp kası sert kırmızı çizgili kaslara benzemekte kuvvetli kasılıp gevşemektedir. Ama bu hareketlerini istem dışı yapmaktadır. Kalp kası yorulmaz. Bütün hayatımız boyunca kasılıp gevşemekte ama bir yorgunluk ve duraksama olmamaktadır. Kalp kasına özel bir özellik kalp kası yorulmamaktadır.

Kalbi ikiye böldüğümüzde gözlemlediğiniz iç kısım kaç bölümden oluşmuştur?

Kalbi ikiye böldüğümüzde iç kısmı gözlemleriz.  Kalbin iç kısmını incelediğinizde tam ortadan ikiye ayrılmış olduğunu görürüz. Her iki bölümde de biri üstte, biri altta olmak üzere iki odacık bulunurr. Sağ ve soldaki bölümlerde üstte olan odacıklara kulakçık, altta olan odacıklara ise karıncık denir. Karıncıklar ve kulakçıklar arasında kapaklar vardır. Bu kapaklar sadece tek yöne doğru açılır. Böyle olmasının nedeni kapaklar, kalbin içindeki kan akışının tek yöne doğru olmasını sağlar, kanın geriye doğru akmasını engeller.

Kalbin iç kısmının farklı bölümlerden oluşmasının nedenini gözlemlerinize dayalı olarak bir çıkarımla anlatınız.

Kalbin sağ ve sol bölümlerindeki karıncıkları ve kulakçıkları vardır. Kalbin sağ tarafında bulunan üst bölüm sağ kulakçık, alt bölüm
ise sağ karıncıktır. Sol tarafında bulunan üst bölüm sol kulakçık, alt bölüm ise sol karıncık olarak adlandırılır. Kalbin iç kısımlarının farklı bölümlerden oluşmasının nedeni kalp bu odacıklarla, Vücudun ihtiyacı olan besin ve oksijeni dağıtmada, Atık maddeleri toplamada, Kirlenen kanın temizlenmesi için ilgili organa pompalamaktır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.