Kanın vücutta nasıl dolaştığını ve görevinin ne olduğunu biliyor musunuz?

Kanın vücutta nasıl dolaştığını ve görevinin ne olduğunu biliyor musunuz? Sorunun cevabını aşağıdaki noktalı alana yazınız.

insanda dolaşım sistemi

 

Besin ve oksijenin hücrelerimize getirilmesi ve hücrelerde ortaya çıkan zararlı maddeler ve karbondioksitin uzaklaştırılması kan aracılığıyla sağlanır. Kan, kalbimiz tarafından vücudumuza pompalanarak damarlar içerisinde hareket eder. Kanımızın yaklaşık olarak %55’i plâzma adı verilen sıvı kısmından, %45’i kan hücrelerinden oluşmaktadır. Kanın plâzma kısmı; su, yağ, glikoz, protein, vitamin, mineral ve hormon gibi organik ve inorganik maddelerden oluşur. Kan hücreleri ise alyuvarlar, akyuvarlar ve kan pulcukları olmak üzere üç çeşittir.

Dolaşım sisteminde bilgisayar oyundakine benzer yapılar bulunur. Kalbiniz bilgisayar oyunundaki yiyecekleri gönderen depoya benzer. Yiyecekleri taşıyan kamyonlar gibi vücudunuzda da besin ve oksijeni taşıyan yapı kandır. Kamyon, yolları kullanarak adalara ulaşır. Kan da yollar gibi bütün vücuda dağılan damarlarda ilerler. Bu şekilde, hücrelere besin ve oksijen götürür. Dolaşım sistemini oluşturan üç ana yapı vardır. Bu yapılar kalp, kan ve damarlardır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.