Kan bağışında bulunmanın toplum açısından önemini araştırınız.

Kan bağışında bulunmanın toplum açısından önemini araştırınız. Araştırma sonuçlarınızı kullanarak, insanları kan bağışına özendirecek bir slogan bulunuz. Sloganınızı destekleyen bir afiş hazırlayarak sınıf arkadaşlarınızla paylaşınız.

kan bağışının önemi afişi

Radyo ve televizyonlarda sık sık “acil kan” anonslarını duyarız. Peki, bu arayışlara ne kadar duyarlıyız? Anonsa karşı umursamaz bir tavır sergilememizin, bir insanın hayatıyla sonlanabileceğini hiç düşündünüz mü? Kan bağışı denince maalesef bu sorulara vereceğimiz cevaplar her zaman olumlu olamıyor. Kan bağışının ne kadar önemli olduğu halde, şehrimizde bizim kan grubumuza uygun bir anons duyduğumuzda harekete geçmiyoruz.

Kan bağışı, toplumsal dayanışma ve yardımlaşmanın en önemli noktalarından biridir. Bugün, tanımadığınız bir insanın ihtiyacı olan kana, yarın belki de yakınımızın hatta kendimizin ihtiyacı olabilir. İhtiyaç sahiplerinin yardımına koşmak, insan olmanın gereklerindendir.

Kan vermenin sağlığınıza olumlu etkisinin olduğunu biliyor musunuz? Kan bağışladığımızda vücudumuz, verdiğimiz kan oranında kan üretmek zorunda kalacaktır. Böylece vücut yeni kan üretmiş olacaktır.

kan bağışı

Belirli aralıklarla düzenli kan bağışında bulunduğumuzda hem hasta insanlara yardım etmenin huzurunu
yaşayacak hem de sağlığımızı korumuş olacağız.

Ülkemizde kurduğu kan bankası ile kan bağışlarını kabul eden ve ihtiyaç sahiplerine bu kanları veren “Türk Kızılay”ı adlı kuruluşumuz kan bağışlarımızı beklemektedir. Kan bağışının hayat kurtaracağını ve bir gün bizim de kana ihtiyacımız olabileceğini unutmayalım. Bu cümleyi sloganlaştırabiliriz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.