Kapalı Mekanlarda Yankı Oluşumunu Engelleyebilecek Proje Geliştirilmesi

Sesin yansıma özelliği kullanılarak iki nokta arasındaki uzaklık ölçülebilir durumdadır. Ayrıca yine sesin yansıma özelliği ile birlikte denizin altındaki canlıların yoğunluğu, uçakların yüksekliği ve bazı maddelerin bozuk olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Ses dalgalarının bir yüzeyden yansıyarak kaynak noktaya tekrar dönmesi olayına yankı denilmektedir. Yankı olayı genel olarak dağ yamaçların, boş odalarda ve spor salonlarında sıklıkla görülmektedir. Tabi bu yankı olaylarını engellemek için bazı yöntemler kullanılabilir durumdadır.  Ses yalıtım malzemeleri, kapalı bir ortamda sesin yansıma süresini kısaltan ve ses karşı gösterdiği direnç ile birlikte ses enerjisini mekanik ve ısı enerjisine dönüştüren maddelerdir.

Ses yalıtımı ise kapalı alanlarda oluşan gürültüyü ya da normal sesin dış ortama yansımasını engellemek için kullanılan sistemlerdir. Genel kullanım alanı ise apartman daireleri, okul, işyeri gibi günlük yaşamda sık kullanılan yerler olduğu gibi kayıt stüdyoları, konser salonu gibi sanatsal işlerin yapıldığı noktalarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun nedeni evlerde ve okullarda yankıyı engellemek olup, kayıt stüdyolarında ve konser salonlarındaki kullanım maçı ise sesin bozulmasını engellemektir. Ayrıca ses yalıtımı işlemi, yüksek sesin insan üzerindeki sağlıksız etkileri minimuma indirmek amacı ile kullanılmaktadır. Öte yandan bazı alanlarda düşük ses seviyesi oldukça önemli bir konudur. Özellikle radyo yayınlarının yapıldığı ortamlarda, hastanelerdeki hastalar için sessiz ve huzurlu bir ortam oluşturmak ya da okulda dersler esnasında dışardan gelen seslerin engellenmesi binaların yapım aşamasında çözülmesi gereken sorunların başında gelmektedir. Kapalı bir mekan da yankı oluşmasını önlemek için uygulanacak bir projede ilk olarak çevresel şartlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Kapalı mekanlarda yankı oluşumunu engellemek amacı ile yapılabilecek işlemlerin başında çevresel etkenler göz önüne alınması gerekmektedir. Ayrıca yankı oluşumunu engellemek için kullanılacak malzemeler doğru bir şekilde seçilmesi gerekmektedir. Dış gürültü için izolasyon işlemi yapılması gerekmektedir. Gerekli olan ses seviyesi belirlenmeli ve her koşulda korunması gerekmektedir. Ayrıca mekan için gerekli rezonans karakteristiğini belirlemek büyük önem taşımaktadır. Ayrıca sirkülasyon alanlarının ana mekanlar ile doğru bir şekilde ilişkilendirilmesi gerekmekte olup yine rezonans uyumu kontrol edilmelidir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.