Sizce kapalı alanlarda sigara içilmesinin yasaklanması adil bir karar mıdır?

Sizce kapalı alanlarda sigara içilmesinin yasaklanması adil bir karar mıdır? Tartışınız.

Hiç sigara içmemiş bir kişi olarak eskiden otobüs, tren, vapur, uçak yolculuklarında çok büyük sıkıntılar çekiyordum. Hele o otobüs yolculukları tam bir felaketti. Ailemle yaptığım otobüs yolculuklarında sigara içilmesi serbest olduğu için otobüsün içi dumandan göz gözü görmez olurdu. Herkes bu kirli dumanı soluya soluya yolculuğunu yapardı. Yaşlıların, çocukların, hele bebeklerin hâllerini artık siz düşünün. Sırf sigara yüzünden ailemle dışarı yemeğe bile gidemezdik. Gitmek zorunda olduğumuz düğün gibi özel günlerde ise kirli havayı soluya soluya otururduk. O günleri hatırlamak dahi istemiyorum. Kapalı alanlarda sigaranın yasaklanması ne iyi oldu. Artık lokantaların, toplu taşıma araçlarının, ortak kullanılan binaların havaları tertemiz. Bence bu karar sigara içmeyen ve sigara dumanına maruz kalan kişiler açısından son derece adil bir karardır.

Kararın adil olup olmamasından önce kararın gerekliliğinden bahsetmeliyiz. Toplum sağlığı açısından konuya bakacak olursak, sağlıklı toplumların yetişebilmesi için sigara ve zararlı madde tüketimleri minumum seviyelere düşürülmeli, sigara içenlerin dumanları, sigara içmeyenlerin sağlıklarına zarar vermemelidirler.

Kararın adil olup olmadığına bakacak olursak, sigara yasakları son derece adil kararlardandır. Özellikle toplumun ortak kullanım alanlarında, sigara içenler sigara içmeyenlerin sağlıklarına zarar vermemelidirler. yasak uygulanmadığında adaletsiz bir tutum sergilenmiş olur. Ortak kullanım alanlarında sigara içenler sigara içtiğinde sigara içmeyenlerin haklarını çiğnemiş olmaktadır. Ya da sigara içmeyenler o mekan ve yerleri kullanmayacak demek olur ki bu sigara içmeyenlerin haklarının kısıtlanması demek olur.

Otobüste yolculuk anında eskiden olduğu gibi sigara içildiğini düşünecek olursak, sigara içmeyenler otobüsleri kullanmama gibi bir durumları olamıyacağına göre, onları sigara dumanına mecbur etmek, en büyük haksızlık olur sanırım.

Sigara içenler bu durumu bir ihtityaç olarak görüyorsalar, molalarda veya araba hareket etmeden önce içerek, bu ihtiyaç dedikleri durumu gidermeli başkalarına zarar vermemelidirler.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.