Ses yalıtımı nedir? Ses yalıtımında hangi maddeler kullanılır?

Ses yalıtımı nedir? Ses yalıtımında hangi maddeler kullanılır? Bir mekandaki sesin iç ortamdan dışarıya yada dış ortamdan içeriye geçişini engellemek için yapılan uygulamalara ses yalıtımı denir. Maddeler üzerine çarpan sesi, kendi özelliklerine göre farklı oranlarda soğururlar. Bazıları çok fazla soğururken, bazıları daha az soğurur.

ses yalıtımı nedir

Ses yalıtımı için yumuşak ve gözenekli yani içerisinde hava boşlukları olan strafor (köpük), pamuk, sünger, yün, kumaş, halı, keçe ve cam yünü gibi malzemeler kullanılır.

Acaba ses yalıtımı için neden içinde hava boşlukları bulunan malzeme tercih edilir?

Ses yalıtımı özelikle sinema, konser ve tiyatro salonlarında veya konservatuarların bireysel çalışma odalarına uygulanır. Ses yalıtımının iyi yapılmaması, günlük yaşamımızda ve teknolojide en büyük sorunların başında gelmektedir. Ses yalıtımı, istenen seslerin duyulması istenmeyenlerin ise duyulmaması için önemlidir. İyi bir ses yalıtımı için hem sesin yansımasının kontrolü hem de sesin soğurulması sağlanmalıdır. Sınıfımıza dışarıdan çok gürültü geldiğinde hemen sınıfın camını kapatırız. Bu şekilde dışarıdan gelen sesin bir kısmının, camdan geriye yansımasını sağlamış oluruz. Yine de sınıfa bazı sesler ulaşır.

Bir sonraki aşamada yapabileceğimiz ise sınıfın perdesini çekmektir. Bu durumda perdenin kıvrımları arasında yansımalar yapan ses dalgaları enerjisinin bir kısmını daha yitirir ve bize gelen ses ya azalmış ya da tamamen kaybolmuş olur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.