Karadeniz’in bir Türk gölü haline gelmesinin Osmanlı Devleti’ne sağlayacağı…

Karadeniz’in bir Türk gölü haline gelmesinin Osmanlı Devleti’ne sağlayacağı kazançlar neler olabilir? Karadeniz Türk gölü olduğunda, var olan bütün ticaret yolları Osmanlı eline geçecek bunun sonucunda da, dünya ticaretini Osmanlı yönlendiriyor olacaktır.

Fatih, Karadeniz’in kontrolünü tamamen ele geçirerek bir Türk denizi haline getirmek istiyordu. Karadeniz’in kuzeyinde Müslüman Kırım Hanlığı bulunuyordu. Ancak Kırım Hanlığı’nın Karadeniz kıyısındaki şehirleri Cenevizlilerin hakimiyetindeydi. Bu şehirler ticaret açısından önemli limanlara sahipti. Fatih Kırım’a bir donanma göndererek Cenevizlilerin elindeki şehirleri fethetti. Kırım Hanlığı da Osmanlı Devleti’ne bağlandı (1475).

Karadenizin Türk gölü haline gelişi haritası

Trabzon’un Fethi Osmanlı Devleti, Anadolu’nun büyük bir kısmını hakimiyeti altına almıştı. Ancak Karadeniz kıyısındaki bazı önemli yerler Osmanlı sınırları içinde değildi. Anadolu’nun tamamına hâkim olunması ve ticaretin güvenli şekilde devam etmesi için bu bölgelerin ele
geçirilmesi şarttı. İşte bu sebeplerle Fatih karadan ve denizden kuvvetlerini harekete geçirdi. Sırasıyla Cenevizlilerden Amasra, Candaroğullarından Kastamonu ve Sinop, Bizans hanedanına mensup Komnenlerden de Trabzon alındı (1461).

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.