Osmanlı Devleti’nin değişik dinler karşısında uyguladığı hoşgörü siyaseti

Osmanlı Devleti’nin değişik dinler karşısında uyguladığı hoşgörü siyasetinin amaçları neler olabilir? Osmanlı Devleti’nin varlığını sürdürdüğü toprakları düşündüğümüzde, üç kıtada çok geniş topraklarda 600 yıldan fazla hüküm sürmüş bir devlet olduğunu görürüz.

osmanlı halkının kıyafetleri

Birbirinden farklı milletler (Türk, Arap, Rum, Bulgar v.s.) ve farklı din ve mezhebe inanan insanlar (Müslüman, Hristiyan, Yahudi) bir arada yaşadı. Osmanlı Devleti bu farklılıklara rağmen insanları ahenk içinde idare etti. Hoşgörü ve adaleti yönetiminin temel esasları yaptı. Halk arasında dil, din, kültür ve değerleri ne olursa olsun ayrım yapmadı. Bu sayede insanlar kendi inanç, dil, kültür ve yaşam biçimini korudular. Bugün Balkanlarda, Orta Doğu’da insanlar kendi dillerini konuşabiliyor, kültürel değerlerini değişmeden sürdürebiliyorsa bu hoşgörü sayesindedir.

Hoşgörü ve adalet, Osmanlı Devleti’nin fetihlerini kolaylaştıran en önemli faktörlerdendi. Osmanlı bu kadar farklı dil ve dinden milleti bir arada hoşgörü siyaseti ile tutabilmiştir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.